Popularny: 5600 odsłonInformacje30 marca, 12:38,

Czy 10 maja 2020 r. powinny odbyć się wybory prezydenckie? Ankieta

Czy 10 maja 2020 r. powinny odbyć się wybory prezydenckie? Ankieta

Udostępnij 173
Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie

Do poniedziałku (30 marca br.) potwierdzono w Polsce 1905 zakażeń wirusem SARS-COV-2 oraz 26 ofiar epidemii (stan na godzinę 10:30). Na całym świecie koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19 zakaziło się łącznie ponad 723 tysiące osób, blisko 34 tysiące zmarło.Tylko przez sobotę i niedzielę odnotowano w Polsce 473 nowe przypadki zakażeń.

 

 

 

Źródło: medonet.pl

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (np. klamki, poręczy, guzika w windzie), a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.

Koronawirus jest bardzo zaraźliwy. Badania wykazały, że patogen w powietrzu może unosić się do trzech godzin, na powierzchni miedzianej utrzymuje się przez cztery godziny, papierze kartonowym przez dobę, a na plastiku i stali nierdzewnej od dwóch do trzech dni.

Burmistrzowie i prezydenci miasta przeciwni wyborom

W obawie o zdrowie i życie wyborców oraz członków komisji wyborczych, burmistrzowie oraz prezydenci wielu miast w Polsce wyrazili negatywną opinie o przeprowadzeniu zapowiadanych na 10 maja br. wyborów prezydenckich.

"Mam świadomość, że zagrożenie jest duże i w mojej ocenie te wybory nie powinny się odbyć" – powiedział dla Gazety Wyborczej Andrzej Nowakowski, Prezydent Płocka.  "Jeśli ostatecznie zapadnie taka decyzja, to będzie ona niezrozumiała, nieodpowiedzialna. Zmiana w kodeksie wyborczym, jaką koalicja rządząca wprowadziła w nocy z piątku na sobotę, jest po prostu haniebna" - dodał.

"Rządzący dążą wszelkimi siłami, by wybory odbyły się w maju. Nas, samorządowców, wzywają do realizowania kalendarza wyborczego. Wczoraj przedłożono mi do podpisu zarządzenie, wskazujące z imienia i nazwiska osoby odpowiedzialne za pracę przy wyborach. Odmówiłem podpisania. Wysłałem za to do komisarza wyborczego obszerne pismo, wskazujące, że w dzisiejszych realiach nie da się zorganizować wyborów prezydenckich bez narażania zdrowia i życia Obywateli
Czuję się odpowiedzialny za "moich" Mieszkańców i "moich" Urzędników. Jako burmistrz nie przyłożę ręki do narażania ich na niebezpieczeństwo w imię chorych ambicji grupki ludzi. Bez względu na konsekwencje, jak mawiał prof. Bartoszewski, warto być przyzwoitym"
- podkreśla Burmistrz miasta Kęty Krzysztof Klęczar.

"Nie rozumiem, dlaczego zachęca się nas do wychodzenia na zewnątrz, mówiąc o tym, że jest zagrożenie i nie wolno wychodzić, ale jeżeli chodzi o wybory, to jest wszystko w porządku. Nie jest wszystko w porządku i nie będzie" - zaznaczył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

"Nie wyobrażam sobie głosowania w sposób korespondencyjny. Przecież wystarczy, że listonosz, który będzie dostarczał listy będzie zakażony albo odwiedzi jedną z chorych osób. Ktoś, kto podejmie decyzje o organizowaniu wyborów, będzie odpowiedzialny za zdrowie wyborców" - przekonuje Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy.
 

 

 

Czy uważasz, że 10 maja br., w czasie trwania pandemii powinny odbyć się wybory prezydenckie?

Opublikowany przez gostynin.info Poniedziałek, 30 marca 2020

 

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Komentarze

Basia, 5 kwietnia
Nie powinny sie odbyc ! 10 Maj zostan w domu!!!!!!!!
12$, 2 kwietnia
Nie powinny się odbyc
observer, 30 marca
ciekawe jak zareaguje nasz burmistrz. przystąpi do organizowania wyborów czy zauważy ze to niebezpieczne i odmowi? może redakcja dopyta?
Dodaj ogłoszenie