15.07.2017, 14:43,
"GORĄCY TEMAT", artykuł czytany ponad 5600 razy

Czytelnik pyta: dlaczego Jarmark i odpust nie odbywają się w tym samym czasie?

jarmark św. Jakuba odpust gostynin Paweł Kalinowski Krzysztof Zadrożny Aleksandra Milczarek

Jeden z czytelników naszego portalu zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do rozmycia się terminów Jarmarku Św. Jakuba, który odbędzie się w najbliższy weekend 22-23 lipca i tradycyjnego odpustu w Parafii Św. Marcina, który zaplanowano na 30 lipca. Czy to ma jakikolwiek sens?

Jarmark Św. Jakuba odbywać się będzie po raz trzeci. Jest to sztandarowa impreza, zapowiadana w kampanii wyborczej przez burmistrza Pawła Kalinowskiego jako największe coroczne święto miasta. Tradycja wynikała z obchodzonego od wieków w Gostyninie odpustu właśnie w ostatnich dniach lipca.

W ubiegłym roku ze względu na Światowe Dni Młodzieży i przyjazd pielgrzymów co wiązało się z zapewnieniem noclegów, zarówno tradycyjny odpust w Parafii Św. Marcina, który jest obchodzony w niedzielę 25 lipca lub pierwszą niedzielę po tej dacie, jak i Jarmark obchodzony był wcześniej (23-24 lipca 2016). W tym roku odpust powrócił do tradycyjnego terminu pierwszej niedzieli po 25 lipca, czyli w kalendarzu przypada to na 30 lipca. Imprezy na scenie pod Zamkiem Gostynińskim odbędą się tydzień wcześniej.

Skąd wynikają te rozbieżności?

Jak poinformowała nasz portal p.o. dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Aleksandra Milczarek, rozbieżności powstały dużo wcześniej, na etapie ustalania repertuaru. Pod koniec ubiegłego roku znane były już zespoły, które wystąpią podczas Jarmarku, a przypomnijmy będą to Marta Markiewicz „Sarsa” oraz Zespół Łzy.

W umowach ich występ zapisany został na 22 lipca 2017 r. jeszcze przez poprzedniego dyrektora Krzysztofa Zadrożnego i nie dało już się tego zmienić. Błąd w terminach wynikać miał też z braku informacji ze strony Parafii co do ostatecznej daty odpustu.

Czy impreza, która nie łączy się z odpustem ma jakikolwiek sens? Czy może podwójne świętowanie wyjdzie na dobre dla Gostynina? Te pytania zostawiamy czytelnikom do przemyśleń i uwag.

Napisz co o tym myślisz

Wasze komentarze

Zdiwiony, 16.07.2017

Co kościelny odpust ma wspólnego miejskim jarmarkiem?

Anabell, 17.07.2017

Uważam, że dobrze będzie- tydzień wcześniej będą atrakcje kulturalne- tydzień później religijno- rodzinne, nareszcie będzie można uczestniczyć w obydwóch

Przeczytaj także
Gostynin: Marta Golbik, Gabriela Lenartowicz i Sławomir Nitras spotkali się z mieszkańcami [ZDJĘCIA]

Marta Golbik, Gabriela Lenartowicz i Sławomir Nitras spotkali się z mieszkańcami [ZDJĘCIA]

Dziś, 21:56, Piotr Mrówka, foto: ralf

Trójka parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej gościło we wtorkowy wczesny wieczór w restauracji Bajka. W ramach cyklu spotkań "Porozmawiajmy o programie" #PolskaObywatelska do Gostynina przybyli posłowie Marta Golbik, Gabriela Lenartowicz i Sławomir Nitras.

Gostynin: Inwestycje drogowe w powiecie ruszą „z kopyta“? 100 milionów zł na budowę dróg na Mazowszu

Inwestycje drogowe w powiecie ruszą „z kopyta“? 100 milionów zł na budowę dróg na Mazowszu

Dziś, 13:57, ralf

Znakomita informacja dla borykającego się z brakiem funduszy na remont dróg powiatu gostynińskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego postanowił w formie dofinansowania wesprzeć budowę powiatowych dróg na Mazowszu kwotą 100 milionów złotych.

Gostynin: zdjęcie archiwalne

Wszyscy dbajmy o przyrodę. Sprzątanie świata w Gostyninie

Dziś, 11:13, UM Gostynin

W piątek (15 września br.) odbyła się akcja pn. "Sprzątanie Świata – Gostynin 2017 r." Wzorem lat ubiegłych, dzieci i młodzież z placówek oświatowych z terenu miasta, przystąpiły do porządkowania wyznaczonych terenów, w szczególności lasów. Urząd Miasta Gostynina zapewnił dla wszystkich uczestników niezbędne materiały do przeprowadzenia akcji, tj. rękawice, worki, a także obsługę przy odbiorze i transporcie zebranych odpadów.

Gostynin: Bliskie spotkanie  z Egiptem

Bliskie spotkanie z Egiptem

Dziś, 11:03, Piotr Syska

„Bliskie spotkania z...” to możliwość wysłuchania historii Polaków – wolontariuszy i misjonarzy, którzy złączyli swoje życie z krajami mniej lub bardziej odległymi od Polski.

Gostynin: Gostynińskie Dni Seniora 2017 - zaproszenie [ViDEO]

Gostynińskie Dni Seniora 2017 - zaproszenie [ViDEO]

Dziś, 10:24, ralf

Już w najbliższy piątek i sobotę odbędą się Gostynińskie Dni Seniora. Święto seniorów obchodzić będziemy w naszym mieście już po raz drugi. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Promocja zdrowego stylu życia”.

Gostynin: To już dziś. Spotkanie z trójką posłów w Gostyninie

To już dziś. Spotkanie z trójką posłów w Gostyninie

Dziś, 00:17, Redakcja gostynin.info

W dniu dzisiejszym (wtorek, 19 września) w Gostyninie o godzinie 18.00 w restauracji Bajka rozpocznie się spotkanie z trójką parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. W ramach cyklu spotkań "Porozmawiajmy o programie" do Gostynina przyjadą Marta Golbik, Gabriela Lenartowicz i Sławomir Nitras.

Udostępnij