15.07.2017, 14:43,
"GORĄCY TEMAT", artykuł czytany ponad 5200 razy

Czytelnik pyta: dlaczego Jarmark i odpust nie odbywają się w tym samym czasie?

jarmark św. Jakuba odpust gostynin Paweł Kalinowski Krzysztof Zadrożny Aleksandra Milczarek

Jeden z czytelników naszego portalu zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do rozmycia się terminów Jarmarku Św. Jakuba, który odbędzie się w najbliższy weekend 22-23 lipca i tradycyjnego odpustu w Parafii Św. Marcina, który zaplanowano na 30 lipca. Czy to ma jakikolwiek sens?

Jarmark Św. Jakuba odbywać się będzie po raz trzeci. Jest to sztandarowa impreza, zapowiadana w kampanii wyborczej przez burmistrza Pawła Kalinowskiego jako największe coroczne święto miasta. Tradycja wynikała z obchodzonego od wieków w Gostyninie odpustu właśnie w ostatnich dniach lipca.

W ubiegłym roku ze względu na Światowe Dni Młodzieży i przyjazd pielgrzymów co wiązało się z zapewnieniem noclegów, zarówno tradycyjny odpust w Parafii Św. Marcina, który jest obchodzony w niedzielę 25 lipca lub pierwszą niedzielę po tej dacie, jak i Jarmark obchodzony był wcześniej (23-24 lipca 2016). W tym roku odpust powrócił do tradycyjnego terminu pierwszej niedzieli po 25 lipca, czyli w kalendarzu przypada to na 30 lipca. Imprezy na scenie pod Zamkiem Gostynińskim odbędą się tydzień wcześniej.

Skąd wynikają te rozbieżności?

Jak poinformowała nasz portal p.o. dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Aleksandra Milczarek, rozbieżności powstały dużo wcześniej, na etapie ustalania repertuaru. Pod koniec ubiegłego roku znane były już zespoły, które wystąpią podczas Jarmarku, a przypomnijmy będą to Marta Markiewicz „Sarsa” oraz Zespół Łzy.

W umowach ich występ zapisany został na 22 lipca 2017 r. jeszcze przez poprzedniego dyrektora Krzysztofa Zadrożnego i nie dało już się tego zmienić. Błąd w terminach wynikać miał też z braku informacji ze strony Parafii co do ostatecznej daty odpustu.

Czy impreza, która nie łączy się z odpustem ma jakikolwiek sens? Czy może podwójne świętowanie wyjdzie na dobre dla Gostynina? Te pytania zostawiamy czytelnikom do przemyśleń i uwag.

Napisz co o tym myślisz

Wasze komentarze

Zdiwiony, 16.07.2017

Co kościelny odpust ma wspólnego miejskim jarmarkiem?

Anabell, 17.07.2017

Uważam, że dobrze będzie- tydzień wcześniej będą atrakcje kulturalne- tydzień później religijno- rodzinne, nareszcie będzie można uczestniczyć w obydwóch

Udostępnij