Artykuł partnerski 1300 odsłon16 grudnia 2019, 10:49,

Dlaczego warto i jak stosować hydrożel ogrodowy?

Dlaczego warto i jak stosować hydrożel ogrodowy?

Zaletą hydrożelu jest mniejsza częstotliwość podlewania

Hydrożel nie kojarzy się zbyt wielu osobom z ogrodem, ale okazuje się, że znalazł on tam szerokie zastosowanie. Nie jest to jeszcze powszechny produkt, ale zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na swoją niezwykłą skuteczność działania.


Warto zainteresować się hydrożelem ogrodniczym, który ma wiele zalet. Jest przydatny nie tylko w ogrodzie, ale też w sadzie. Sprawdzi się również w uprawie roślin doniczkowych.

Jakie są największe zalety hydrożeli ogrodowych?

Na hydrożel składają się polimery, które nie dość, że się nie rozpuszczają, to jeszcze pochłaniają wodę. Dzięki temu zatrzymują wilgoć w glebie, poprawiając w ten sposób jej jakość i tworząc roślinom optymalne warunki do rozwoju. Wystarczy, że hydrożel zostanie nasączony wodą z nawadniania lub opadów atmosferycznych, aby był w stanie długotrwale uwalniać ją do korzeni. Ogrodnik nie musi pamiętać o ciągłym podlewaniu roślin, jednocześnie ciesząc ich dobrym wzrostem i lepszymi plonami.

Zaletą hydrożelu jest mniejsza częstotliwość podlewania. Rośliny mają stały dostęp do wilgoci, a ryzyko stresu wodnego zostaje ograniczone do minimum. Stosowanie hydrożelu pozwala na uchronienie roślin przed usychaniem i więdnięciem. Mają one możliwość pięknie zakwitnąć i bujnie wzrastać. Warto zaznaczyć, że hydrożel przeciwdziała przenikaniu wilgoci do głębszych warstw gleby, gdzie roślina nie byłaby w stanie pobrać składników odżywczych swoim systemem korzeniowym. Nie dochodzi też do wymywania cennych substancji.

Hydrożel spulchnia też glebę. Jest to produkt całkowicie przyjazny dla środowiska. Neil zawiera żadnych szkodliwych substancji i ulega całkowitemu rozkładowi. Stosowanie go wiąże się z dużymi oszczędnościami. Aktywność hydrożelu w glebie może wynosić kilka lat.

Ciekawą propozycją na rynku jest hydrożel TerraCottem, który dostępny jest w wielu wersjach. Dużą popularnością cieszy się nawóz z hydrożelem 4w1. Produkt ten przedłuża okres wilgotności gleby i pobudza do aktywności obecne w niej mikroorganizmy. Ponadto wspomaga ukorzenianie roślin.

TerraCottem jest czteroskładnikowym preparatem, który składa się z nawozu, hydrożelu, lawy wulkanicznej i materiału nośnikowego. Stosuje się go w celu poprawienia kondycji i wartości roślin, które zostają pobudzone do szybszego wzrostu. Jednorazowe stosowanie tego preparatu pozwala na widoczne zwiększenie wielkości oraz ilości kwiatów i owoców. Nawet w okresie suszy rośliny mają zapewnione optymalne warunki wodne. Produkt ten może być stosowany do roślin kwitnących w domu i ogrodzie, roślin zielonych, drew i krzewów ozdobnych/owocowych, trawnika i warzyw.

Zastosowanie hydrożelu

Hydrożel stosuje się do uprawy roślin, ale nie tylko tych rosnących w przydomowych i działkowych ogrodach. Świetnie sprawdza się na obszernych polach uprawnych i w przypadku roślin rosnących w doniczkach. Niezależnie od tego czy mamy rośliny na tarasie, balkonie czy w domowych wnętrzach, jaka najbardziej można sięgnąć po hydrożel.

Idealnie nawadnia drzewa, krewy, kwiaty, warzywa i trawy. Produkt ten warto stosować przede wszystkim na podłożach przepuszczalnych, porowatych, piaszczystych i żwirowych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie rośliny potrzebują częstego i obfitego nawodnienia. Co natomiast z glebami ilastymi i gliniastymi? W ich przypadku nie ma potrzeby sięgania po tego typu preparaty, gdyż gleby te są już mocno zasobne w wodę i nie trzeba martwić się o niewysterczający poziom wilgoci. Należy pamiętać o tym, że rośliny potrzebują do rozwoju wody, ale jej nadmiar może być tak bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Niektóre rośliny z natury nie lubią zbyt intensywnego nawadniania. Przykładem są chociażby kaktusy.

autor/źródło: terracottem.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie