Popularny: 4700 odsłonInformacje18 kwietnia, 07:26,

Gostyninianie spotkali się, by wesprzeć nauczycieli: Ciemnotą lepiej się rządzi

Około 100 osób, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy Gostynina spotkali się w środę, 17 kwietnia 2019 r. na Rynku w Gostyninie, aby wesprzeć gostynińskich nauczycieli, strajkujących w placówkach oświatowych. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Edukacja to nasze wspólne dobro i troska”.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 88
Na Rynku spotkało się blisko 100 osób


Przypomnijmy, środa 17 kwietnia był dziesiątym dniem protestu w oświacie. Strajkują wszystkie szkoły podstawowe – nr 1, 3 i 5 oraz trzy licea (LO, ZS i GCE) z Gostynina. Dzieci i młodzież nie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych, sprawowana jest jedynie opieka.

Prowadzący dyskusję Witold Pilichowicz rozpoczął ją od wypowiedzi znanych autorytetów, naukowców, literatów,

Do obecnej sytuacji w oświacie najcelniej pasuje wypowiedź Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy:

- Jeśli uważasz, że edukacja jest droga, poczekaj, aż zobaczysz, ile kosztuje ignorancja w XXI wieku.

O sytuacji w szkolnictwie, niskich zarobkach nauczycieli, wypowiadał się Stanisław Wróblewski, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 3 jednocześnie też radny Rady Miejskiej z Inicjatywy dla Gostynina:

- W tej chwili nie ma żadnego praktykanta w szkole. Ten zawód stał się na tyle mało atrakcyjny, że będzie coraz mniej wartościowych ludzi przychodzić do zawodu – powiedział Stanisław Wróblewski.

Przybyli na Rynek przynieśli transparenty, kartki, wykrzykniki lub inne gadżety i okazywali solidarność z protestującymi pracownikami oświaty. Każdy mógł się wypowiedzieć, czy popiera protest, czy nie. "Ciemnotą lepiej się rządzi", „nie przejmujcie się hejterami, trollami, którzy was krytykują” albo „jesteśmy z wami” to niektóre z opinii rodziców i mieszkańców miasta.

autor/źródło: Piotr Mrówka / foto: ralf

Napisz komentarz

Komentarze

Uczeń, 22 kwietnia
Strajkowali głównie nauczyciele ok 100 już wiemy ilu mamy nauczycieli w Gostyninie i okolicach ????
pejotka, 21 kwietnia
Nauczyciele maja dość wysokie żądania wobec państwa... wobec powyższego jedno pytanie - ilu z was rozlicza sie ze wszystkich dodatkowych zajec pozalekcyjnych ( tzw korepetycji ) w uczciwy i transparentny sposób. Bo jezeli nie to przecież okradacie państwo i co za tym idzie nas wszystkich!! No łapki w gore!! Ciekawe ilu z nich podniesie rączęta? Chyba nikt... Trąci hipokryzją?
Nie dla strajku, 19 kwietnia
Jeszcze im mało ile godzin są w pracy 2018 mieli podwyżkę 2019 styczeń też a co z maturzystami przez ich fanaberie mają powtarzać klasę.mimo strajku korepetycje udzielają to jest obłuda
Popularny: 1100 odsłonInformacje17 kwietnia, 11:56,

Seniorko, twoja emerytura została zmniejszona? Możesz wnieść skargę

Seniorko, twoja emerytura została zmniejszona? Możesz wnieść skargę

Kobiety urodzone w 1953 roku, których emerytura została zmniejszona o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur, mają czas do 23 kwietnia na wniesienie skargi do ZUS o wznowienie postępowania. To efekt wejścia w życia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 8
Na jej wniesienie zostało już tylko kilka dni

Ważna informacja dla kobiet z rocznika 1953. Jeżeli pobierały one wcześniejsze emerytury, to ich powszechna emerytura została pomniejszona o już wypłacone kwoty (na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej). Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 21 marca zakwestionował przepisy, które były podstawą takiego rozstrzygnięcia organu rentowego. Zainteresowane mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania.

Tryb i termin wniesienia skargi uzależniony będzie od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS.

Jeżeli sprawa nie była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, to zainteresowana będzie mogła wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ponownie zajmie się daną sprawą, uchyli poprzednią decyzję o przyznaniu emerytury i obliczy ją następnie z uwzględnieniem wyroku TK. Termin na złożenie skargi to miesiąc od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ostatnim dniem będzie w tym przypadku 23 kwietnia 2019 r., ponieważ zarówno 21 jak i 22 kwietnia 2019 r. są dniami wolnymi od pracy.

Jeżeli sprawa była natomiast przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, które zakończyło się wydaniem prawomocnego wyroku, to zainteresowana będzie mogła żądać wznowienia postępowania sądowego. Musi wówczas skierować skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. Termin na wniesienie skargi to w tym przypadku 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 21 czerwca 2019 r.

Uwaga! Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeliczyć emerytury tylko wtedy, jeśli od pierwszej decyzji w danej sprawie nie upłynęło jeszcze 5 lat. Pięcioletni okres wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

autor/źródło: Rzecznik prasowy ZUS

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie