Artykuł partnerski18 lipca 2022, 09:02,

Jak ustrzec się przed niechcianymi połączeniami?

Jak ustrzec się przed niechcianymi połączeniami?

Dla większości z nas nieznany numer na wyświetlaczu telefonu to nie powód do niepokoju

Niechciane połączenia z nieznanych numerów potrafią być naprawdę irytujące. Nic więc dziwnego, że duża część z nas stara się ustrzec przed tego rodzaju telefonami. Zdarza się również, że dzwonią do nas oszuści czy naciągacze, którzy próbują żerować na naszym braku asertywności, niewiedzy czy naiwności. Okazuje się, że do naszej dyspozycji oddane są obecnie narzędzia, które pozwalają sprawdzić, kto właściwie do nas dzwonił. Jak z nich skorzystać i jak działają tego rodzaju aplikacje i serwisy internetowe?


Dlaczego niechciane połączenia warto sprawdzać?

Dla większości z nas nieznany numer na wyświetlaczu telefonu to nie powód do niepokoju. To po prostu dzwoniący, którego identyfikator nie znajduje się w naszej książce adresowej i nie jest przypisany do żadnego z wyników. Okazuje się jednak, że odebranie takiego połączenia może być zaledwie początkiem problemów. Przykładem mogą być tutaj oszuści czy osoby podszywające się pod naszych bliskich, które starają się wyłudzić dane i pieniądze. Zdarza się również, że wydzwaniają do nas automaty lub przedstawiciele handlowi, którzy zajmują nasz cenny czas. Spora część użytkowników telefonów stara się więc dowiedzieć, kto próbuje się z nimi skontaktować. Wskazówką może być nawet sam numer (na przykład kierunkowy 81 przypisany jest do Lublina i okolic). Większość swoje kroki kieruje jednak do internetu, gdzie wstukuje dany numer w okno wyszukiwarki internetowej. Pomaga to określić, czy dany identyfikator przypisany jest do jakiejś osoby lub firmy, która upubliczniła go w sieci. Jakich numerów szukamy najczęściej? Sporym zainteresowaniem cieszy się na przykład identyfikator 222571145). Sprawdzenie w wyszukiwarce nie zawsze jednak przynosi oczekiwane skutki. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z nieco bardziej zaawansowanego i precyzyjnego narzędzia. 

Internetowe bazy danych o numerach telefonów i ich właścicielach 

W sieci znajdziemy narzędzia, które pozwalają nam sprawdzić opinie i reputacje danego numeru telefonu (i to jeszcze przed odebraniem połączenia). Doskonałym przykładem jest tutaj serwis https://infonumer.pl i powiązana z nim aplikacja mobilna. Jak to właściwie działa? Opiera się to na opiniach i ocenach tysięcy użytkowników, którzy opisują i oceniaj swoje doświadczenia z kontaktem z konkretnymi numerami. Dzięki temu dowiemy się, które numery związane są z przydatnymi firmami i przedstawicielami handlowymi, a które możemy zablokować i potraktować jak telefoniczny spam. Dostęp do takich aplikacji i narzędzi (lub części ich funkcji) może wymagać od nas wniesienia odpowiedniej opłaty. Warto o tym pamiętać i jeszcze przed skorzystaniem z konkretnej bazy danych sprawdzić zasady jej działania, cennik czy regulamin.

autor/źródło: infonumer.pl

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie