Artykuł partnerski 700 odsłon5 grudnia 2022, 14:03,

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Nie zawsze zakup pojazdu będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu? Kto jest zobligowany do rozliczenia z fiskusem? Jak sprawnie przebrnąć przez sprawy formalne? To bardzo często pojawiające się pytania. Ty również poszukujesz na nie odpowiedzi? Zatem zachęcamy do krótkiej lektury!


Podatek od kupna samochodu – o czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od ustalenia, o jakim dokładnie podatku mowa. Czym jest podatek od kupna samochodu? Co skrywa się pod jego pojęciem? To nic innego jak podatek od czynności  cywilnoprawnych (podatek PCC), który trzeba opłacić z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Według przepisów obowiązujących w naszym kraju, do jego opłacenia zobowiązane są nabywcy pojazdów używanych od osób fizycznych, które nie prowadzą własnej firmy oraz nie są płatnikami podatku VAT. Co to dokładnie oznacza? Oczywiście, że podatek od kupna samochodu muszą zapłacić właściciele, którzy nabywają pojazdy od osób prywatnych i jego wysokość wynosi 2% jego wartości rynkowej.

Kogo nie obejmuje podatek PCC?

Nie zawsze zakup pojazdu od prywatnego sprzedawcy będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o dodatkowe koszty nie muszą się martwić osoby, które sięgają po pojazd o wartości nieprzekraczającej tysiąca złotych i więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://ubezpieczamy-auto.pl/podatek-od-kupna-samochodu/. Poza tym zakup samochodu w komisie, w salonie samochodowym, czy od osób prowadzących działalność gospodarczą nie obciąży naszego portfela. Podatku możemy też uniknąć gdy kupujemy samochód za granicą lub jesteśmy osobami niepełnosprawnymi i chcemy go nabyć na własny użytek.

Podatek od kupna samochodu – ile jest czasu na jego zapłatę i dokonać opłaty?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca samochodu używanego jest zobligowany do tego, by zapłacić podatek PCC w wyznaczonym terminie. Mamy na to zaledwie czternaście dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu, więc im wcześniej to zrobimy, tym lepiej dla nas. Jeśli chodzi o samo dopełnienie formalności z tym związanych, to na porównywarce polis OC ubezpieczamy-auto.pl dowiemy się, że przede wszystkim powinniśmy zacząć od wypełnienia i złożenia stosowanego formularza.

Dla osób, które chcą uregulować podatek PCC dedykowany jest formularz PCC-3. Jeśli kupujemy pojazd ze współwłaścicielem, to należy dodatkowo wypełnić też załącznik PCC-3/A, a następnie dostarczyć dokument do urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Jeśli stawiamy na wygodniejsze metody dopełnienia formalności, to nic nie stoi na przeszkodzie, by deklarację złożyć drogą elektroniczną, wysłać ją listem poleconym lub inną przesyłką rejestrowaną. 

W celu dopełnienia formalności należy złożyć formularz PCC-3 osobiście do urzędu skarbowego, złożyć deklarację drogą elektroniczną lub wysłać listem poleconym. Poza tym należy też niezwłocznie opłacić należności wobec fiskusa i zrobimy to poprzez wpłatę  na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Kolejnym krokiem będzie oczywiście opłacenie należności wobec fiskusa. Jeszcze jakiś czas temu mogli to zrobić w kasie najbliższego urzędu skarbowego. Jednak aktualnie wszelkiego typu podatki, w tym również podatek od kupna pojazdu należy kierować na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.

Podatek od kupna samochodu – co grozi za uchylenie się od obowiązku podatkowego?

Ogólnie przepisy wskazują, że obowiązek zapłaty PCC przedawnia się po 5 latach, więc niektórzy z nas mogą starać się od tego wymigać. Jednak praktyka pokazuje, że urzędy skarbowe potrafią się upomnieć o swoje, więc jeśli minie wyznaczony termin płatności (14 dni), to możemy spodziewać się nałożenia kary finansowej. Wysokość grzywny bywa różna, ale statystyki wskazują, że waha się od 300 zł do ponad 60 tysięcy, więc nie zawsze może nam to wyjść na korzyść.

 
autor/źródło: Artykuł partnerski

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie