Popularny: 2400 odsłonInformacje13 kwietnia, 10:51,

Jubileuszowy Babski Targ w Starej Betoniarni

Wiele kobiet i mężczyzn narzeka na brak wolnego miejsca w swojej szafie. Z pomocą przychodzi idea swapów odzieżowych, które cyklicznie odbywają się w MCH Stara Betoniarnia. W ich trakcie można oddać lub sprzedać rzeczy, z których już nie korzystamy, a w zamian za to zyskać inne.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 15
Czy istnieje lepszy sposób na zrobienie porządków w szafie w okresie przedświątecznym?


Inicjatywa ta cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie podczas, której następuje wymiana/sprzedaż/zakup odzieży. W tym roku odbyła się już 10 edycja Babskiego Targu w Gostyninie. Dlatego Centrum przygotowało dla klientów i wystawców coś specjalnego, aby umilić wszystkim pobyt w trakcie targu można było napić się gorącej kawy, herbaty i przegryźć ciasteczko. Czy istnieje lepszy sposób na zrobienie porządków w szafie w okresie przedświątecznym?

To była również świetna szansa, aby upolować naprawdę oryginalne, jedyne w swoim rodzaju ubrania, dzięki którym wyróżnimy się z tłumu i przyciągniemy uwagę bardziej niż ubrani od stóp do słów w odzież z sieciówki. Ale nie tylko przedmiotem targów była odzież. Na wielu stanowiskach można było nabyć np. zabawki, dekoracje, biżuterię oraz obuwie.

Organizatorzy planują kolejne edycje i zapowiadają rozbudowanie formy poprzez dodatkowe atrakcje towarzyszące. Na razie nie zdradzają szczegółów, ale zapowiadają się ciekawe swapy, jeszcze w tym roku. Aby być na bieżąco z terminami Babskich Targów należy śledzić aktualności na stronie www.mchstarabetoniarnia.pl oraz na stronach społecznościowych Starej Betoniarni.

autor/źródło: MCH Stara Betoniarnia / foto ralf

Napisz komentarz

Popularny: 6400 odsłonInformacje13 kwietnia, 00:47,

Zapytaliśmy, ile zarabia nauczyciel w Gostyninie? Pedagodzy poinformowali nas, jakie otrzymują wypłaty

Zapytaliśmy, ile zarabia nauczyciel w Gostyninie? Pedagodzy poinformowali nas, jakie otrzymują wypłaty

Zarobki nauczycieli to w tym tygodniu w mediach i rozmowach temat numer jeden, ponieważ od poniedziałku, 8 kwietnia 2019 r. trwa strajk w oświacie. Główny postulat to podwyżka płac. W Gostyninie zajęcia dydaktyczne nie odbywają się w 2 z 3 przedszkoli, w żadnej szkole podstawowej ani ponadgimnazjalnej, odbyły się jedynie egzaminy gimnazjalne.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 49
Jak zaznaczają nauczyciele, nie tylko same zarobki są powodem trwającego protestu

 Zapytaliśmy anonimowo gostynińskich nauczycieli, ile zarabiają. Ci z kolei nie krępowali się z odpowiedziami, uważając że płaca jest skandalicznie niska i motywują tym samym zasadność przystąpienia do strajku.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile wynagrodzenia realnie otrzymują nauczyciele, należy wziąć pod uwagę zasadnicze wynagrodzenie oraz dodatki, z tym że ten drugi składnik jest ustalany przez samorządy i nie ma odgórnych minimalnych i maksymalnych limitów.

Ważne jest także, ile prowadzi się zajęć dodatkowych, jak kółka zainteresowań itp., wtedy płaca rzecz jasna jest jest wyższa.

Dodatek za bycie wychowawcą w Gostyninie to najczęściej ok. 80 zł netto. Ale oczywiście nie każdy jest wychowawcą. Dodatek za wysługę lat corocznie wzrasta o 1 %, z tym, że maksymalnie osiąga 20 % i dochodzi się do niego po 20 latach pracy.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, po podwyżkach od stycznia 2019 roku pensja zasadnicza nauczycieli wyniosła:

- dla nauczyciela stażysty - 2 538 zł brutto (ok. 1 835 zł netto)

- dla nauczyciela kontraktowego – 2 611 zł brutto (ok. 2 059 zł netto)

- dla nauczyciela mianowanego – 2 965 zł brutto (ok. 2 132 zł netto)

- dla nauczyciela dyplomowanego – 3 483 zł brutto (ok. 2493 zł netto)

Ile wynoszą wynagrodzenia w Gostyninie i okolicy?

Dane anonimowo przekazane przez nauczycieli naszej redakcji:

1. Nauczyciel dyplomowany przedmiotów ścisłych w szkole ponadgimnazjalnej (ponad 20 lat pracy):

**2 684 zł netto wraz z dodatkiem za wychowawstwo* **

* Dodatkowo potrącone raty (ok. 200 zł) na spłatę pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i składka członkowska na ZNP. Na konto u zapytanego przez nas pedagoga trafia minimalnie ponad 2 400 zł.

2. Nauczyciel dyplomowany przedmiotów humanistycznych w szkole ponadgimnazjalnej (ponad 20 lat pracy):

**2 271 zł netto bez dodatku za wychowawstwo. **

3. Nauczyciel mianowany – wychowanie fizyczne w szkole podstawowej:

**2 248 zł netto z dodatkiem za wychowawstwo. **

4. Nauczyciel mianowany przedmiotów humanistycznych w szkole podstawowej (7 lat pracy):

**2 186 zł netto z dodatkiem za wychowawstwo. **

5. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej - stażysta w szkole podstawowej:
**1 845 zł netto bez dodatku za wychowawstwo. **

Protest nie tylko przeciw niskim płacom

Jednak jak zaznaczają nauczyciele, nie tylko same zarobki są powodem trwającego protestu:

- Zarobki to tylko argument w strajku. Ale naprawdę tu tylko nie chodzi o pieniądze. Też o szacunek dla tego zawodu, że mamy dość kłamstw na nasz temat, zwłaszcza ze strony polityków i że chodzi o zwolnienia nauczycieli, które nastąpią gdy zwiększy się pensum po takim porozumieniu, które podpisała centrala Solidarności. Chcemy udowodnić wreszcie uczniom, że mówimy prawdę mówiąc, że życiem każdy steruje sam, że każdy może i musi walczyć o siebie w tym życiu. Nie strajkowaliśmy wcześniej, bo to trudne dla nas. My kierujemy się dobrem i troską o uczniów. Dlatego tyle lat zwlekaliśmy i nie byliśmy zgodni co do tego by walczyć – powiedział naszej redakcji jeden z z zapytanych o zarobki i strajk gostynińskich nauczycieli.

- Jeden poseł partii PiS powiedział, że nauczyciel zarabia niewiele mniej niż poseł. Chyba tak jest, tylko jeśli posłowi 3/4 pensji zabiera komornik. Dlatego w proteście też przeciwstawiamy się wygłaszaniu tego typu kłamstw – dodał inny.

Za luty 2019 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4949,42 zł, czyli 3 515,48 zł netto. Jak widać nauczyciel w Gostyninie i okolicy zarabia w zależności o stopnia i stażu pracy od 52 % do 71 % średniej krajowej.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Obserwator, 23 kwietnia
Do "Wiem co piszę" - chyba nie wie co pisze, bo dopóki piszemy przez "ó" a nie zwykłe. Proponuję nauczyć się ortografii.
Mieszkaniec, 15 kwietnia
Przepraszam i to jest mało ??? Za małe pensje??? A niech powiedzą jakie nagrody dostają za lata pracy, jakie dodatki. Czemu o tym nie wspominają? Wtedy to już nie powinni narzekać. Zacznijmy od tego kto ma taką pensję za tyle dni płatnych wakacji i tyle godzin pracy??? Pracują poza godzinami?-a kto będąc profesjonalistą nie dokształca się poza godzinami to po pierwsze, a po drugie niech kartkówki czy inne prace sprawdzają w szkole i siedzą po 8 godzin a nie 4-5 i myk do domciu i hałas bo mają pracę w domu. Widzę jak nauczyciele wracają i idą do pracy - ile godzin pracują. Śmiech na sali...
Roman, 13 kwietnia
Zarobki to nie to co wpływa na konto . Pożyczek nie można odejmować i w ten sposób zaniżać wynagrodzenie . Jestem nauczycielem dyplomowanym z 30 stażem i dostaję do ręki około 2900 bez dodatków za prowadzenie klasy . Kontraktowy około 2000 tys . To są prawdziwe dane .
Dodaj ogłoszenie