Popularny: 3400 odsłonInformacje19 lutego, 16:14,

Lodołamacze dotarły za Duninów i zawróciły. Dalej olbrzymi zator


Dziś na Wiśle ponownie rozpoczęto kruszenie lodu przez 8 lodołamaczy

W piątek, 19 lutego 2021 r. od rana w Gminie Nowy Duninów trwała akcja kruszenia lodu i udrażniania rzeki Wisły.Zagrożenie powodziowe rośnie, między innymi w Nowym Duninowie ogłoszono ponad tydzień temu alarm przeciwpowodziowy. Dziś na Wiśle ponownie rozpoczęto kruszenie lodu przez 8 lodołamaczy. W czole akcji, czyli za Nowym Duninowem w kierunku Płocka, pracowały 4 lodołamacze. Na Wiśle po ich pracy powstała rynna, którą w kierunku tamy we Włocławku spływa kra i lód.

Jednak po godz. 13:00 akcja została przerwana po dopłynięciu do położonej obok Duninowa Woli Brwileńskiej, gdzie na Wiśle jest ogromny zator, ciągnący się przez kilka kilometrów. Olbrzymie bloki kry mają niekiedy po kilka metrów wielkości. Ponad tydzień temu kra napierająca na brzeg spowodowała, że trzeba było zamknąć czasowo drogę krajową numer 62, gdyż lód napierał na pobocze.

Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy spółki Wody Polskie, odpowiadającej za akcję na Wiśle powiedział dla Petronews.pl zaznaczył, że lodołamacze rozbijają zator lodowy od jego końca i jest to działanie pod kontrolą:

– To jest naprawdę precyzyjna praca. Samo rozbicie lodu, to nie jest sukces. Cały proces polega na rozbijaniu, kruszeniu i spławianiu lodu. Musimy przede wszystkim zapewnić odpłynięcie tej kry, zanim rozpoczniemy kruszenie zatoru. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę wiele czynników, jak słabe przepływy, niekorzystny wiatr, który nie pozwala krze swobodnie płynąć czy niski poziom lustra wody – przekazał rzecznik Wód Polskich.

Akcja kruszenia lodu oraz spławiania kry przez Stopień Wodny Włocławek ma potrwać nawet kilka tygodni.

 

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Wolf, 20 lutego
To morze namalować błyskawicę na lodzie, Jarek natychmiast przyciśnie komendanta głównego a ten wyśle oddziały policji i cywili z AT do rozbicia problemu
Dodaj ogłoszenie