Popularny: 2500 odsłonInformacje9 lutego, 19:41,

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski pisze do premiera w sprawie powodzi w Płocku

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski pisze do premiera w sprawie powodzi w Płocku

"Czy to prawda, że dokonujecie wyboru czy poświęcić byt mieszkańców ziemi płockiej, by chronić tamę i mieszkańców obszarów dolnej Wisły?" - dopytuje w liście Piotr Zgorzelski

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski na swoim profilu społecznościowym napisał list otwarty do Prezesa RM RP Mateusza Morawieckiego.Szanowny Panie Premierze, 

Stało się! Wisła podtopiła płockie bulwary oraz część osiedla Borowiczki! Zagrożony Popłacin! W Starostwie Powiatowym w Płocku w trybie pilnym zebrał się sztab z udziałem Wojewody Konstanty Radziwiłł , Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka , Starosty Płockiego Mariusz Bieniek oraz reprezentantów Wód Polskich.  Woda wylała i to jeszcze nie koniec, bo prognozowane są dalsze opady śniegu, a następnie roztopy! 

Panie Premierze od 6 lat, rok w rok, apelowałem o pracę w korycie Wisły! Przed 2015, czyli za rządów PO-PSL, takie prace były prowadzone rok w rok. Od 2010 roku, kiedy to ten obszar nawiedziła wielka tragedia powodzi, co roku zabiegałem o prace na Wiśle i do 2015 roku te prace były realizowane regularnie! To Wasza ekipa zaczęła je co roku ograniczać, bezzasadnie i bezmyślnie! Nie jest to wina nikogo innego tylko Waszych rządów Panie Premierze Mateusz Morawiecki ! Wasze 6-letnie zaniedbania, tak zaniedbania! przyniosły i przynosić będą kolejne tragiczne efekty! Co zrobi Pan i Wody Polskie teraz? Co, gdy nadejdą roztopy?

Już teraz dochodzą do mnie informacje, że praca lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim jest ograniczana, bo obawiacie się o stan tamy we Włocławku! Czy to prawda Panie Premierze?

Czy to prawda, że dokonujecie wyboru czy poświęcić byt mieszkańców ziemi płockiej, by chronić tamę i mieszkańców obszarów dolnej Wisły?

Takich dylematów w ogóle by nie było, gdybyście wsłuchiwali się w głos lokalnych samorządowców! Gdybyście posłuchali apeli Marszałka Adam Struzik , lokalnych samorządowców ziemi płockiej, gdybyście wzięli na poważnie moje interpelacje i apele, nie byłoby takiego problemu! Wasza buta, przekładająca się na centralizację władzy jest głucha na głos mieszkańców i samorządowców! Przenieśliście siedzibę instytucji odpowiedzialnych za regulację Wisły do Włocławka. Ile razy trzeba Wam powtarzać, że to nie Włocławek, a Płock na tym odcinku Wisły jest najbardziej zagrożony?! Trwonicie pieniądze publiczne - finansujecie handlarzy bronią - środki za aparaturę medyczną poszły w błoto! Do dziś ich nie odzyskaliście mimo zapewnień pana Ministra Szumowskiego! Pan Sasin lekką ręką roztrwonił 70 milionów na swoje wybory? Jakie konsekwencje go za to spotkały? Żadnych! Czy wyobraża sobie Pan sytuację, że zwykły obywatel zmarnotrawiłby 70 mln zł z publicznych pieniędzy i nie spotkałoby go za karę NIC, zupełnie NIC? Miliardy złotych przekazujecie na własną propagandę medialną! Tak hojnie rządzicie, że zabrakło funduszy na bezpieczeństwo powodziowe.

Panie Premierze, za te wszystkie zaniedbania należy wyciągnąć konsekwencje. Kto jest temu winny Pana zdaniem? Kto jest winny zaniechania prac w korycie Wisły? Kto odpowiada za zaniedbania w bieżącej konserwacji wałów? Odbieracie kompetencje i uprawnienia samorządom, a sami nie jesteście w stanie ogarnąć tych wszystkich obowiązków, które sztucznie centralizujecie! Nie znacie realiów w regionach i nie będziecie ich znać, siedząc w swoich warszawskich ministerialnych pałacach!

To Wy jesteście winni i żadna TVP w swoim przekazie tego nie zmieni! Opluwaliście Rafał Trzaskowski za Czajkę, teraz opluwajcie siebie za Wasze zaniedbania na Wiśle! Bądźcie SPRAWIEDLIWI, w końcu taką właśnie wartość macie w nazwie! Tylko czy to jest dla Was wartość, czy jedynie pusty slogan - część nazwy...

Wszystkie moje pytania i zarzuty w sprawie Wisły sprecyzuję niezwłocznie w oficjalnym piśmie skierowanym do Pana. Liczę na wyczerpującą odpowiedź. Jest to Pan winien nie tak mi, jak mieszkańcom tego regionu, których dorobek życia bezzasadnie naraża Pański rząd.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Zgorzelski

Wicemarszałek Sejmu RP

autor/źródło: ralf / FB Piotr Zgorzelski Wicemarszałek Sejmu RP

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

!!!!!, 13 lutego
Co uczyniłeś panie Zgorzelski w tej sprawie w czasie 8 lat nierządów PO-PSL...???
realny, 11 lutego
Ciekawe czy prezytent Płocka napisał list do Trzaskowskiego kedy cały syf warszawski przypłynął do Płocka.
wróciłem, 10 lutego
Ale wpisy. Panowie, powódź jest zjawiskiem normalnym. Zwłaszcza na rzekach polskich, płynących szerokimi pradolinami. Natomiast ich skutki są efektem błędów ludzkich. W tym przypadku jest to zabudowa pradolin, tama we Włocławku i brak małej retencji na dopływach. Dyskusja typu : "a u was..." nie ma sensu. Zobaczcie sami. Na terenach zalanych w 2010 budowane są nowe domy.
Dodaj ogłoszenie