FelietonyGorący temat (2800 odsłon)

Miejmy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia [FELIETON]


UdostępnijTo zainteresuje Twoich znajomych!

MCK Gostynin Michał Bartosiak remont felieton

Dostosowanie MCK do potrzeb osób niepełnosprawnych jest niezwykle ważną i niezbędną na ten moment inwestycją podnoszącą funkcjonalność obiektu. Dzięki jej realizacji obiekt stanie się otwarty dla naszych Przyjaciół, znajomych, którzy nie są w stanie pokonać bariery wysokiego krawężnika a co dopiero schodów których w MCK wiele.


Kierując się hasłami z ostatniej kampanii „Gostynin kulturalny, obywatelski, rodzinny” i mając na uwadze, iż w kwestiach „obywatelski, rodzinny” sporo już udało nam się zrobić, „kultura” również wróciła do naszego Miasta. Po latach nudy i marazmu ożywiło się życie MCKu – mój wielki cel zaczyna się materializować.

Kultura jednak wymaga nakładów inwestycyjnych

Nasz „Dom Kultury”, który w zeszłym roku po cichutku, skromnie, „czy ktoś o tym wiedział czy nie”, obchodził 50 lecie istnienia, wymaga gruntownego remontu swoich wnętrz.

O ile termomodernizacja nadała mu jako taki wygląd z zewnątrz, o tyle środek pamięta czasy mojego dziadka. Remontu wymaga dosłownie wszystko. Począwszy od kawiarni, która nie spełnia swojej funkcji, przez hol, przestarzałą salę kinowo-widowiskową, salę prób, zaplecza sanitarnego itd. itd. Niezbędny jest również zakup profesjonalnego, uszytego na potrzeby imprez organizowanych w MCK jak i imprez miejskich nagłośnienia rodem z XXI wieku.

Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie

A co wokół ? KDK , ZDK brzmi prawie jak MCK, prawda?

Kutnowski Dom Kultury wg mnie wzór na skalę ogólnopolską. Obiekt po gruntownych remontach, szczycący się imprezami, w których udział biorą gwiazdy muzyczne, teatralne najwyższego formatu. Non stop żyje, są w nim ludzie ponieważ jest miło, przytulnie i nowocześnie. „Wszystko gra” jak należy a „Różane Bistro” nie może nadążyć z serwowaniem różanych herbat i innych smakołyków.

Kutnowski Dom Kultury kiedyś
Kutnowski Dom Kultury kiedyś
 

Żychliński Dom Kultury (nasz brat bliźniak) bierze przykład z Kutna. W tym roku przeszedł gruntowny remont zewnętrzny oraz wymianę instalacji. Nabrał niecodziennego designu (zdjęcia sprzed kilkunastu dni) a w nowym roku remontów ciąg dalszy, o czym w rozmowie z dumą informowała mnie Pani dyrektor Magdalena Rzeźnicka.

Żychliński Dom Kultury kiedyś
Żychliński Dom Kultury teraz

Oczywiście nic by się nie udało bez udziału dotacji unijnych i ministerialnych. W obu przypadkach takowe były i są .

Czas na MCK !!!

Wszyscy doskonale sobie zdajemy sprawę, iż z miejskiej dotacji podmiotowej nie ma najmniejszych szans na kompleksowy remont naszego centrum. Całoroczny budżet MCK starczyłby może na jedną czwartą potrzebnych prac. Dlatego dążymy do tego aby wreszcie zafunkcjonowały dofinansowania przy czym Rada Miasta zabezpieczy środki na wkład własny. Jesteśmy w stałym kontakcie z Panią dyr. MCK i wiem, że wspólne rozmowy zbliżają nas do realizacji tego wyzwania. O szczegółach nie zapomnimy poinformować.

Zamierzamy iść dalej, zmieniać i poprawiać. Nie trzeba wielkich rozmów wystarczy sobie przypomnieć ilu mieszkańców wzięło udział w otwarciu placu zabaw po zarośniętym i zaniedbanym dotąd parku za Miejskim Centrum Kultury, ile dzieci z niego korzysta, ile osób korzysta z siłowni miejskich… Czy ktoś nadal uważa że to niepotrzebne ???

Działajmy, nie obiecujmy, nie narzekajmy !!!

Michał Bartosiak

Tematy:MCK GostyninMichał Bartosiakremontfelieton

Sprawdź też: Karaoke GostyninPaznokcie żelowe GostyninStacja Kontroli Pojazdów Gostynin

Czytaj także:

Komentarze


  • Dom Kultury owszem powinien zmienić wygląd, tak samo Gostynińskie Sukiennice, bo się sypią. Trzeba było pieniądze przeznaczone na nową drogę wzdłuż Skrwy do Zalewu przeznaczyć na to właśnie, a tam zrobić chodnik.

  • Absolutnie zgoda - Gostynin przez ostatnie lata został zwyczajnie "zatopiony" - gospodarczo i społecznie. Nasza młodzież zostaje w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu. "Fontanna" pod MCK straszy od 40 lat, o scenie i zapleczu lepiej nie wspominać. Przyjemnie patrzeć, jak rozwijają się w tej mierze Sanniki (drugie miasto powiatu), kameralna Sala Koncertowa, lecz piękne garderoby, rozbudowywana właśnie Muszla Koncertowa i remontowane 1,5 km ogrodzenia. Będziemy z pewnością zaskoczeni podczas kolejnej "Niedzieli Sannickiej". Oni mogą, może i Gostynin. Tutaj są inżynierowie, którzy uczestniczą w realizacji inwestycji "w kulturę" w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach i Warszawskiej Operze Kameralnej. Mają wiedzę i możliwości, warto z nich korzystać. Gostynin ma osoby potrafiące dobrze przygotować projekt i pozyskać na niego fundusze - ostatnie doświadczenia pokazały, że szukanie "specjalistów" zza siódmej miedzy nie jest właściwym wyborem. Chciałabym pójść na spektakl w Sali MCK na miarę obecnych czasów, a nie mojej młodości.

Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie

Galerie zdjęć


W czwartek przydadzą się nam parasole. Prognoza dla Gostynina
W czwartek przydadzą się nam parasole. Prognoza dla Gostynina
W czwartek przydadzą się nam parasole. Prognoza dla Gostynina

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij