Informacje1 maja, 07:53,

Minął tydzień: nietypowa nazwa ulicy, uczniowie SP1 jako brytyjscy celebryci i zawody wrotkarskie

Minął tydzień: nietypowa nazwa ulicy, uczniowie SP1 jako brytyjscy celebryci i zawody wrotkarskie

Co najbardziej zaciekawiło czytelników naszego portalu w tygodniu od 24 do 30 kwietnia 2021 r.?

Przedstawiamy podsumowani tygodnia na portalu Gostynin.Info. Co najbardziej zaciekawiło czytelników naszego portalu w tygodniu od 24 do 30 kwietnia 2021 r.?„Kutasa” to nazwa ulicy zlokalizowanej przy ul. Bierzewickiej w Gostyninie. Przynajmniej tak wynika z popularnej strony Google Maps. To temat tygodnia, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

Według słownika języka polskiego, słowo kutas posiada 3 znaczenia:: wulgarne określenie męskiego członka, obraźliwe określenie mężczyzny oraz ozdobę z nici, jedwabiu, wełny, sznurka itp. w kształcie pędzla. Na tą chwilę nie wiadomo, jak długo nazwa widnieje na mapach firmy Google oraz kto taką nazwę zgłosił.

Dodawaniem nowej treści do Map zajmuje się teraz specjalny dział techniczny Map Google. Niestety nie ma z nim bezpośredniego kontaktu mailowego ani telefonicznego. Zamiast tego mamy możliwość przesłać naszą propozycję zmiany za pośrednictwem Map Google. Będzie ona zweryfikowana oraz wprowadzona przez dział techniczny.

W myśl ustawy o samorządzie gminnym nadawanie nazw ulic, placów, rond, leży w kompetencji rady gminy, która dokonuje tego na drodze uchwały.

Do nawy ulicy nawiązał także gostyniński satyryk, Witold Pilichowicz w swoim cyklu z przymrużeniem oka „Balonem na Hel”.

„Jak widać na zdjęciu, pojawiają się pierwsi goście, którzy przyjeżdżają z innych miast Polski, aby zrobić zdjęcie ulicy Kutasa. Nie wiadomo skąd taka nazwa wzięła się na mapie Google i kto jest patronem tej ulicy, ale turyści są pod wrażeniem tego urokliwego miejsca” - pisze Witold Pilichowicz.

Wszyscy zastanawiają się, skąd taka nazwa ulicy. Czy to tani marketing władz miasta, czy raczej spontaniczna oddolna akcja mieszkańców. W każdym razie, choć kontrowersyjna, może okazać się opłacalna na dłuższą metę. Zobaczymy.

W SP nr 1 w Gostyninie odbył się Dzień Brytyjski. który miał na celu przede wszystkim zachęcenie do aktywnego uczenia się języka angielskiego oraz poszerzenie wiedzy z zakresu kultury Wielkiej Brytanii. To trzeci artykuł tego tygodnia, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu.

23 kwietnia przypadł Dzień Św. Jerzego - patrona Anglii, w tym samym dniu urodził się sławny dramatopisarz William Shakespeare, wreszcie 21 kwietnia aktualnie panująca monarchini, królowa Elżbieta II obchodzi swoje 95 urodziny. Z tego powodu "Jedynka" tradycyjnie, jak co roku zorganizowała Dzień Brytyjski.

Podczas spotkań zdalnych uczniowie kl. 4-8 poszerzali wiedzę z kultury brytyjskiej, uczestniczyli w quizach, odgadywali zagadki, oglądali nagrania anglojęzyczne. Głównym zajęć było przede wszystkim podnoszenie kompetencji uczniów w zakresie opanowania języka angielskiego w celach komunikacyjnych oraz motywowanie do poszerzania i zainteresowania się nie tylko językiem angielskim uczonym w szkole, ale jakże ciekawą i bogatą kulturą narodu brytyjskiego.

Zdjęcia uczniów do obejrzenia: Uczniowie SP nr 1 w roli brytyjskich celebrytów

Z kolei najwięcej komentarzy, podobnie wywołują lody. Nie słabnie w Gostyninie jak i w całej Polsce popularność wśród młodzieży lodów „Ekipa”. W ostatnich dniach dostępne były w sklepach w naszym mieście i bardzo szybko zniknęły:

- Ekipa to grupka młodych, polskich Youtuberów, którzy mają jakieś niewiarygodne ilości subskrypcji i wyświetleń. Młodzież (albo jeszcze dzieci, sam nie wiem, jaka jest średnia wiekowa wśród fanów) zdaję się uwielbiać Ekipę. Zawarli współprace z firmą Koral i wydali "Swoje" lody. Niczym się nie różnią niż wcześniejsze lody Koral, ale mają napis "Ekipa" i ludzie powariowali.

Nie mnie oceniać czy słusznie, bo kiedyś zbierało się karteczki, znaczki, kapsle czy inne pierdoły. No ale żeby stać o 05 30 po lody z napisem "Ekipa", do tego tylko dwa rodzaje...? No trochę zabawne, ale niech żyje wolny rynek. Jest popyt, jest podaż – pisze Pan Marcin.

- Już pędzę, zabrałem ze sobą trzy plecaki... - pisze z przekąsem Pan Mateusz.

Informacji sportowych, tematem numer jeden były „II Halowe Zawody Wrotkarskie o Puchar Wójta Gminy Gostynin”, zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy Zwoleń-Team.

W zawodach wzięło udział blisko 80 licencjonowanych rolkarzy (z zaświadczeniami wydanymi przez Polski Związek Sportów Wrotkarskich):

- z IUKS 9 Tomaszów Mazowiecki,

- z Klubu Sportowego Jastrzębie Bydgoszcz,

- z UKS Zryw Słomczyn,

- z Klubu Sportowego Jastrzębie Koronowo,

- z WTŁ STEGNY (Warszawa),

- z ROLLSCHOOL (Warszawa),

- z Fundacji ŁYŻWIARSTWA i SPORTÓW WROTKARSKICH LEGIA WARSZAWA

- z UKS Orlica Duszniki Zdrój,

- z Wrocławia SZYMKIEWICZ-TEAM / ZICO-RACING

- z I LOVE ROLKI (Łódź),

- z Warszawy,

- z Fundacji CRAZY-SPORT (Warszawa)

oraz z Gostynina, gminy Gostynin

- i UKS Zwoleń-Team.

Młodych sportowców powitał organizator zawodów Łukasz Flejszer, Dyrektor GCKiTWG w Białem p. Cezary Szymczak oraz Wójt Gminy Gostynin p. Edmund Zieliński kierując do zawodników słowa otuchy, dobrej rywalizacji sportowej.

Wyniki zawodów na stronie: II Ogólnopolskie Halowe Zawody Wrotkarskie o Puchar Wójta Gminy Gostynin

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie