Popularny: 1300 odsłonInformacje22 lutego, 10:04,

Płock wspiera represjonowanych sędziów. "Nie spodobało się to płocki radnym Prawa i Sprawiedliwości"

Płock wspiera represjonowanych sędziów. "Nie spodobało się to płocki radnym Prawa i Sprawiedliwości"

Płock, jako miasto, włączyło się w ogólnopolską kampanię zorganizowaną przez Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”. W kilku miejscach miasta pojawiały się plakaty promujące akcję.

Nie spodobało się to płockim radnym z Prawa i Sprawiedliwości. Napisali w tej sprawie interpelacje. W żadnym z pism nie poruszono jednak tematu kontrowersyjnej kampanii z 2017 roku „Sprawiedliwe sądy” – piętnującą sędziów, którą wspierała Polska Fundacja Narodowa.Plakaty pojawiły się kilkanaście dni temu na płockich ulicach. Widnieje na nich wizerunek Igora Tuleyi, Pawła Juszczyszyna oraz Beaty Morawiec, czyli sędziów, których zawieszono w służbie. Na afiszach umieszczone są hasała: „Żądamy przywrócenia do pracy niezależnych sędziów”, „Wolni ludzie”, „Wolna Polska Samorządna”, „Wolne sądy”. Plakaty utrzymane są w biało-czerwono-czarnej kolorystyce.

Zdaniem radnej Wioletty Kulpy (PiS) „akcja realizowana przez grupę Polaków (…) jest nacechowana politycznie przez opozycję parlamentarną”. Radna w interpelacji domaga się podania z imienia i nazwiska osoby „za to odpowiedzialnej”. Ponadto przewodnicząca płockiego klubu radnych PiS chce uzyskać informacje o kosztach i na ilu nośnikach zostały umieszczone rzeczone plakaty. Radna między innymi zadaje pytanie: – Czy prowadzenie tak zakorzenionej kampanii politycznej i realizowanie jej za pośrednictwem pracowników UMP i jednostek podległych oraz wydawanie na promocję i produkcję materiałów środków publicznych jest etyczne? Marek Krysztofiak zapytał o koszty, podstawę prawną oraz ilość plakatów na płockich ulicach.

– Niezależne sądy są gwarancją demokratycznego ustroju państwa, stanowią instytucję, która broni obywatela i jego praw w każdym zakresie, także w razie sporu obywatela z władzą – czytamy w odpowiedzi do interpelacji.

– Demokracja, samorządność, sprawiedliwość, wolne sądy są największymi osiągnięciami Polski po 1989 roku, po wielu latach walki z komunistycznym ustrojem, w którym partyjni działacze rozliczali sędziów i prokuratorów, i de facto to oni wydawali wyroki. Obywatelskim obowiązkiem jest stanie na straży demokracji i niezawisłych sądów – wyjaśniono radnym.

Wiceprezydent Roman Siemiątkowski w odpowiedzi nawiązał do tego, że kampania „Wolne Sądy” ma charakter obrony demokratycznego ustroju. – Akcja Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia” (…) nie jest przedsięwzięciem jednej partii i grupy polityków. Wiele samorządów ją poparło, bo co najmniej nieetyczne i niemoralne jest tolerowanie faktu atakowania niezawisłych sędziów – napisał w odpowiedzi wiceprezydent Płocka.

Koszt wydruku plakatów wyniósł nieco ponad 2,5 tys. zł. Materiały informacyjne dotyczące kampanii pojawiły się na 30 citylightach oraz 20 słupach ogłoszeniowych należących do Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, czyli nośnikach należących do miasta.

Płoccy radni pytając o podstawy prawne czy etyczny wymiar kampanii, ani słowem nie zająknęli się o kampanii z 2017 roku „Sprawiedliwe sądy”, przeprowadzonej przez Polską Fundację Narodową, a wspieraną przez rząd PiS. Koszt kampanii opiewa na nieco ponad 8 mln zł.

Przypomnijmy. W 2017 roku Fundacja przeprowadziła kampanię „Sprawiedliwe sądy”. Chodziło w niej o przekonanie Polaków, że reforma sądownictwa, którą wprowadzali rządzący, jest niezbędna. Akacja miała za zadanie piętnowanie sędziów oraz ich „występków” w formie krótkich historii zamieszczonych na billboardach. Plakaty wisiały na nośnikach w całym kraju. Opozycja krytykowała za kampanię Prawo i Sprawiedliwość, bo Polska Fundacja Narodowa finansowała bowiem kampanię informacyjną obozu rządzącego. A jak wynika z założeń Fundacji pieniądze ze spółek skarbu państwa, czyli publiczne, powinny być spożytkowane na promocję Polski poza jej granicami. Budżet PFN wynosi 100 mln zł, które pochodzą z 17 największych spółek Skarbu Państwa.

Dodamy, że Sąd Rejonowy w Warszawie w 2018 roku orzekł, że finansowanie kampanii przez Fundację był niezgodne z jej statutem. Sąd stwierdził, że Polska Fundacja Narodowa powinna, zgodnie ze statutem, chronić wizerunku Polski. Natomiast kampania „Sprawiedliwe sądy” wizerunek Polski osłabiała i kreowała negatywny obraz sądownictwa na jednostkowych przypadkach.

autor/źródło: IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Gościu, 23 lutego
A jacy to są niezależni sędziowie??? Przecież to platformersi z krwi i kości. Jako Płocczanin nie życzę sobie takich akcji w moim rodzinnym mieście. A już na pewno nie życzę sobie wybielania niekompetentnych sędziów.
***** ***, 22 lutego
Ależ armia pisowców w komentarzach... Ale czego się spodziewać po Gostynińskim ciemnogrodzie
Mac, 22 lutego
A gdzie jest Iustitia, jak sędziowie wydają wyroki uwłaczajace prawu? Temida jest ślepa. bo wydaje wyrok nie patrząc kim kto jest, a nie dzieląc ludzi na lepszych i gorszych. Wolne sądy będą wtedy, jak sędziowie będą ponosić odpowiedzialność za wydane wyroki.
Dodaj ogłoszenie