Podsumowanie tygodnia: sprawa prezesa i sprzedaż Elgo, latające talerze oraz Prokuratura o „insynuacjach” Burmistrza
Prezentujemy podsumowanie tygodnia na portalu gostynin.info, w dniach od 18 do 24 marca 2017.
Tematem, który najbardziej zainteresował czytelników naszego portalu w tym tygodniu, była sprawa postawionego w stan likwidacji zakładu Elgo. W tym tygodniu złożyły się na to dwie wiadomości, pierwsza to posiedzenie sądu, który miał wydać wyrok wobec byłego prezesa spółki Dariusza K.(blisko 3000 odsłon). Sprawa dotyczy zaniechań, jakich były szef spółki dopuścił się w latach 2011-2013, kiedy to były prezes nie złożył wniosku o upadłość spółki, pomimo tego, że sytuacja finansowa zakładu tego wymagała i zobowiązany był do tego przepisami prawa.
Sąd postanowił wznowić przewód sądowy i z urzędu dopuścić dowód z informacji spółki, postawionej w stan upadłości na okoliczności posiadania wierzytelności wymagalnych w danych okresach czasu, od 15 kwietnia 2011 do 29 kwietnia 2013 oraz od 29 kwietnia 2013, do dnia złożenia oświadczenia i odroczył odczytanie wyroku. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na połowę maja.
Kolejną sprawą, która akurat zbiegła się w czasie z posiedzeniem sądu, była informacja od syndyka masy upadłościowej Elgo Lightning Industries, który zatwierdził warunki przetargu na sprzedaż majątku spółki.
Drugą informacją, która najchętniej odczytywana w tym tygodniu, to wiadomość o ciekawej akcji marketingowo-sportowej. Zawodnicy amatorskiego klubu dyscypliny sportowej frisbee - Had Matters Płock, zrzeszonego jako sekcję sportową w niedawno utworzonym płockim Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, postanowili nagrać ciekawy spot reklamowy, zachęcający do wstąpienia w swoje szeregi oraz pomocy finansowej dla klubu. Za tło posłużył opuszczony ośrodek wypoczynkowy w Miałkówku pod Gostyninem a zawodnicy rzucili plastikowym talerzem używanym do gry– frisbee - pomiędzy dwoma budynkami. Materiał wraz ze spotem wyświetlony był ponad 2500 razy.
Kolejną informacją najchętniej czytaną oraz komentowaną w tym tygodniu na naszym portalu było oświadczenie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwony Śmigielskiej-Kowalskiej w sprawie wpisu burmistrza Pawła Kalinowskiego na swoim fanpage'u profilu społecznościowego Facebook.
W ubiegłym tygodniu burmistrz wydał oświadczenie, dotyczące braku wniesienia przez Gminę Miasta Gostynina subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko decyzji Prokuratury Okręgowej w Płocku. Oświadczenie Pawła Kalinowskiego to pokłosie naszego artykułu, w którym pisaliśmy, że Gmina Miasta Gostynina decyzją Burmistrza nie wniosła subsydiarnego aktu oskarżenia w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego Term Gostynińskich.
Burmistrz w oświadczeniu pisał: "Czy i na ile błąd sędziego Elżbiety Pęcherzewskiej wynikał z faktu, iż sędzia prywatnie jest żoną Prokuratora Rejonowego w Płocku Norberta Pęcherzewskiego, który służbowo podlega Prokuratorowi Okręgowemu w Płocku, którego to postanowienie było przedmiotem jej oceny – nie sposób stwierdzić. "
Do wpisu o rzekomych „powiązaniach rodzinnych” w sprawie umorzenia śledztwa, swoje oświadczenie wydała wspomniana rzecznik płockiej prokuratury: - Postanowienie Sądu Okręgowego w Płocku (…) posiada pełne oparcie w obowiązujących przepisach prawa. Sąd w sposób szczegółowy uzasadnił podjętą decyzję, opierając się w tym zakresie także na poglądach orzecznictwa i doktryny. Natomiast insynuacje ze strony Burmistrza Miasta Gostynina co do niezachowania przez sąd bezstronności przy wydaniu wskazanego wyżej postanowienia, spowodowanej „powiązaniami rodzinnymi i służbowymi pomiędzy prokuratorami Prokuratury Rejonowej i Prokuratury Okręgowej w Płocku, a Sędzią Sądu Okręgowej mają charakter zniesławiający i są całkowicie bezpodstawne.
- To nie jest trafna argumentacja , bo w/w postanowienie jest prawomocne i prawnie wiążące. Jeśli przed jego wydaniem Gmina Miasta Gostynina posiadała wiedzę dotyczącą sędzi E. Pęcherzewskiej, to należało zgłosić wniosek o jej wyłączenie z orzekania lub nigdy już nie podnosić tego rodzaju uwag , skoro tego nie uczyniono. Ten tekst napisałem już 7 03 2017 roku (zamieszony na FB na stronie Pana Burmistrza Pawła Kalinowskiego),a na reakcje Prokuratury Okręgowej w Płocku nie trzeba było długo czekać...Ta reakcja jest -według mnie-zasadna ..Konkluzja :
Dział Prawny UM Gostynina w tej sprawie prawnie "przeszarżował" ...kosztem wizerunku Pana Burmistrza ...Teraz Pan Burmistrz powinien" bez szarżowania"podjąć stosowne decyzje... - skomentował oświadczenie gostyniński Radca Prawny Włodzimierz Lendzion, w przeszłości były sędzia Sądu Rejonowego w Gostyninie.
- Popieram to co napisał W. Lendzion. Nie dokończył Pan jednak swojej puenty. Może wszcząć z urzędu postępowanie przygotowawcze w tej sprawie ? Przecież sędzina i prokuratorzy są funkcjonariuszami publicznymi – napisał jeden pragnących zachować anonimowość czytelników naszego portalu.
- Szanuje pogląd (…), choć jest on wypowiedziany z pozycji "wrogiej" Panu Burmistrzowi, stąd brakuje w nim - według mnie - obiektywnego podejścia do tej sprawy. Dlatego kierunek i cel działania jest jednoznaczny, a w tym "przywoływanie" do działania osób trzecich. Uważam, że ważne jest nie tylko rozwiązanie tej sprawy w wymiarze dnia dzisiejszego,ale przede wszystkim też na przyszłość, ale to jest autonomiczna decyzyjność Pana Burmistrza czy, w ogóle i kiedy z niej skorzysta - dodał radca.
Ważna informacją, która być może w przyszłym tygodniu będzie mieć ciąg dalszy, jest sprawa atmosfery w Miejskim Przedszkolu nr 5.
W związku z anonimem, który wpłynął do Urzędu Miasta w dniu 22.03.2017 r, oraz doniesieniom medialnym Burmistrz Paweł Kalinowski podjął natychmiastowe działania w sprawie wyjaśnienia aktualnej sytuacji, która ma mieć miejsce w placówce. Na przyszły tydzień zaplanowano spotkania z dyrektorką placówki, pracownikami, rodzicami dzieci. Być może sprawą będzie musiała się zająć komisja Edukacji, Kultury i Sportu a także Rada Miejska.
Z informacji sportowych, najwięcej i najczęściej wyświetlanym był poza wspomnianym tematem frisbee, także kolejny wątek nowego autobusu Mazura Gostynin, Aby Opatrzność czuwała nad pojazdem oraz zawodnikami w trasie, działacze klubu postanowili, że powinno odbyć się uroczyste święcenie nowego klubowego autobusu Scania. Dokonał go przed wyjazdem na mecz sparingowy Proboszcz Parafii Św. Marcina ks. Dziekan Ryszard Kruszewski.
Podobało Ci się? Udostępnij!