Artykuł partnerski26 maja, 09:15,

Polacy za granicą. Gdzie pracują i ile zarabiają?

Polacy za granicą. Gdzie pracują i ile zarabiają?

Udostępnij
Najpopularniejsze kierunki zarobkowe to Niemcy i Irlandia

Praca za granicą jest bardzo popularna i wyjazdy zarobkowe stały się już częścią naszego życia. Szacuje się, że w niemal co trzeciej polskiej rodzinie ktoś pracuje za granicą i nie ma się czemu dziwić.


Zarobki na Zachodzie są znacznie wyższe od tych w Polsce, a pracując na przykład w Niemczech nawet na podstawowych i niskopłatnych stanowiskach zarobimy dużo więcej niż moglibyśmy to sobie wymarzyć w kraju. To powoduje, że niemal co druga osoba po ukończeniu szkoły rozważa wyjazd zarobkowy, przynajmniej na rok lub dwa. 

Dodatkowym atutem są pozytywne opinie o pracownikach zagranicznych, które zachęcają do takiego wyjazdu. Nierzadko pracując za granicą można zarobić dużo więcej niż u największego polskiego pracodawcy, czyli Jeronimo Martins posiadającego sieć sklepów spożywczych Biedronka. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są najpopularniejsze kierunki zarobkowe i na ile pieniędzy możemy liczyć decydując się na taki wyjazd.

Najpopularniejsze kierunki zarobkowe to Niemcy i Irlandia

  • Niemcy: Niemcy to zdecydowany lider w zatrudnianiu polskich pracowników w najróżniejszych branżach. W Niemczech możemy liczyć na pracę na budowie i w fabrykach, ale najwięcej można zarobić jako pielęgniarka osób starszych – ponad 10 tysięcy na rękę. Domy seniora w Niemczech są nastawione na przyjmowanie polskich pielęgniarek i chętnie pomagają im w organizacji takich wyjazdów.
  • Anglia: Do tej pory Anglia znajdowała się wśród pierwszych kierunków wyjazdowych na jakie decydowali się Polacy. Ponieważ Anglia wychodzi z Unii Europejskiej, to może się zmienić. Póki co Anglicy chętnie przyjmują wykwalifikowanych polskich robotników do pracy na fermach, w sklepach i firmach budowlanych. Zarobki to od 8 tysięcy wzwyż.
  • Irlandia: W Irlandii jest bardzo dużo Polaków i mają tam oni bardzo dobrą opinię. To sprawia, że Polacy w Irlandii mogą liczyć na naprawdę duże zarobki praktycznie w każdej branży. Do najpopularniejszych należy ratownictwo medyczne. Po ukończeniu odpowiednich kursów możemy liczyć nawet na 12 tysięcy złotych.
  • Szkocja: Opinie pracowników zarabiających w Szkocji sugerują, że największe zapotrzebowanie na polskich pracowników jest tam w usługach i hotelarstwie. Polacy bez problemu znajdą pracę w hotelach jako menedżerowie, jako sprzedawcy w sklepach, pracownicy firm sprzątających. Zarobki to od 8 tysięcy w górę.
  • Holandia: Polacy mogą liczyć na bardzo dobre warunki płacowe w Holandii, przede wszystkim na farmach kwiatów, w przedsiębiorstwach rolniczych i warzywnych. Ale również istnieje pewne zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, stolarzy i murarzy. Zarobki to od 7 tysięcy w górę. 

Polacy za granicą mogą liczyć na bardzo duże zarobki

Polacy za granicą zarabiają sporo, szczególnie jeśli mają dodatkowe kwalifikacje i mogą pochwalić się znajomością języka. Oprócz powyższych kierunków możemy jeszcze wymienić, że dużą popularnością cieszą się także Włochy. Włoska służba medyczna jest otwarta na zatrudnianie polskich sanitariuszy. Jak widać, opinie o pracy za granicą są pozytywne, co sprawia, że na taki wyjazd decydują się także dotychczasowi pracownicy dużych sklepów jak na przykład Pepco czy Lidl. Polacy po powrocie z pracy z zagranicy, są w stanie przeżyć nawet kilkanaście miesięcy z zarobionych tam pieniędzy, co jest wystarczającym dowodem na to, że takie wyjazdy są po prostu opłacalne. Dodatkowym atutem takiej pracy niech będzie fakt, że polscy robotnicy i inni sezonowi pracownicy są bardzo wysoko oceniani i wciąż uważani za najlepszych w całej Europie. Polski hydraulik jest dzisiaj synonimem dobrze wykonanej pracy i profesjonalizmu. Praca Polaków za granicą jest nie tylko wysoko oceniania, ale przede wszystkim szanowana.

autor/źródło: otrude.net

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie