InformacjeGorący temat (2800 odsłon)

Polska Akademia Nauk negatywnie o Gostyninie. Miastu grozi zapaść


UdostępnijTo zainteresuje Twoich znajomych!

Palska Akademia Nauk zapaść

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Na liście zagrożonych miast znalazł się także Gostynin. Ekspertyza PAN wykonana została na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – informuje Polska Agencja Prasowa.


Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN ma pomóc wyjść miastom z zapaści gospodarczej. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez Polską Akademię Nauk.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

„Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości” - czytamy na portalu samorządowym Polskiej Agencji Prasowej.

Jako skrajny przykład, lecz bardzo podobny do Gostynina, wymieniony został Prudnik. Miasto powiatowe w województwie opolskim, przy granicy z Czechami, stanowiło niegdyś znane w całej Polsce centrum zakładu włókienniczego i obuwniczego. Po transformacji ustrojowej zakłady upadły, stąd z miasta zaczęli wyjeżdżać młodzi ludzie.

Przykład podobny do Gostynina, który jeszcze kilkanaście lat temu znany z prężnego centrum produkcji wyrobów elektronicznych i elektrotechnicznych.
Gostynin to nie jedyne miasto z Zachodniego Mazowsza, które wskazano na liście. Jednak nasze miasto miało najwyższy wskaźnik nasilenia problemów społeczno-gospodarczych, który wynosi 66. Na liście znalazły się także Sierpc, Ciechanów czy Pułtusk a z okolic Gostynina także Kutno czy Włocławek. Gostynin zdiagnozowany został jako miasto mające obecnie silną utratę funkcji i niekorzystną sytuację społeczno-gospodarczą.

Lista miast widnieje pod adresem: http://samorzad.pap.pl/…/122-miast-srednich-tracacych-funkc…

Polska Akademia Nauk również uznała Gostynin, jako miasto w którym niezbędne są szybkie i konieczne zmiany w celu poprawy sytuacji społecznej i gospodarczej. Przypomnijmy, tydzień temu informowaliśmy o prognozie Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącego prognozy liczby mieszkańców w gminach do 2030 roku. Według GUS, za 13 lat w Gostyninie ubędzie co najmniej 10 % ludności a miasto liczyć ma poniżej 17 tysięcy mieszkańców: https://gostynin.info/…/fatalne-prognozy-gus-dla-gostynina…/

 

Tematy:Palska Akademia Naukzapaść

Sprawdź też: Biuro rachunkowe GostyninGeometria 3D GostyninTelefon Gostynin

Komentarze


  • Pamiętamy, że na koniec XX wieku Gostynin należał do najprężniejszych średnich miast Polski, największa ilość przedsiębiorców na mieszkańca, świetnie rozwijający się przemysł - kolejno powstające zakłady, handel - sklepik na każdym rogu, firmy budowlane stawiane za wzór w Płocku, Kutnie, Sochaczewie, Łodzi ... Potem "wkroczył" Burmistrz Śniecikowski i kolejno wykończył wszystko. Mamy więcej marketów niż 4 razy większe Kutno, a w zamian 3 razy mniej sklepów rodzinnych. Kolejne firmy znikają z rynku, a nikt z młodych nie chce wracać do Gostynina. Jak on ma jeszcze czelność zabierać głos w dyskusji publicznej? Teraz trzeba nam cudotwórcy i determinanta, żeby odbudować zaufanie biznesu i stworzenie kilku tysięcy brakujących miejsc pracy.

Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie

Popularne artykuły


Galerie zdjęć


Polsko-holenderski duet fortepianowy w Sannikach [ZDJĘCIA]
Polsko-holenderski duet fortepianowy w Sannikach [ZDJĘCIA]
Polsko-holenderski duet fortepianowy w Sannikach [ZDJĘCIA]

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij