Informacje29 marca, 13:55,

Prezydent Płocka: wybory nie powinny się odbyć

Prezydent Płocka: wybory nie powinny się odbyć

Udostępnij 96
"Zmiana w kodeksie wyborczym, jaką koalicja rządząca wprowadziła w nocy z piątku na sobotę, jest po prostu haniebna" - twierdzi Andrzej Nowakowski

– Mam świadomość, że zagrożenie jest duże i w mojej ocenie te wybory nie powinny się odbyć – powiedział dla Gazety Wyborczej Andrzej Nowakowski, Prezydent Płocka, komentując bieżącą sytuację epidemiczną.– Jeśli ostatecznie zapadnie taka decyzja, to będzie ona niezrozumiała, nieodpowiedzialna. Zmiana w kodeksie wyborczym, jaką koalicja rządząca wprowadziła w nocy z piątku na sobotę, jest po prostu haniebna – dodał.

Jak poinformował Prezydent Nowakowski, komisarz wyborczy przysłał już parę pism, z których jasno wynika, że samorząd ma prowadzić przygotowania do zorganizowania elekcji prezydenta RP. Czy prezydent mógłby odmówić, powołując się na ustawowy obowiązek zapewnienia zdrowia swoim mieszkańcom, jak robią to w innych gminach? - Na pewno ta decyzja jest jeszcze przede mną. Na razie prowadzimy tylko działania formalne. Dotyczą określenia obwodów, komisji – odpowiedział Prezydent Nowakowski.

Problemy z egzaminami

Prezydent przyznaje, że martwi się o przebieg już bliskich egzaminów ósmoklasistów, jeszcze w kwietniu i o matury, w maju. W płockich szkołach uczy się wiele młodzieży z powiatu gostynińskiego.

Nowakowski dostrzega całą masę absurdów oraz sprzeczności w przepisach i restrykcjach nałożonych na ludzi z powodu epidemii koronawirusa.

– To są sytuacje adekwatne do tej związanej z wyborami. To też będzie igranie z życiem i zdrowiem młodych ludzi, nauczycieli, pracowników szkół. Tymczasem z rządu płyną komunikaty, że te egzaminy mają się odbyć. Trzeba też brać pod uwagę, że każda z tych grup musi mieć swoją komisję i w tej sytuacji zwyczajnie zabraknie nauczycieli – powiedział Andrzej Nowakowski.

- Prezesowi Kaczyńskiemu udało się coś, co się nie udało nawet komunie – ludzie przestali chodzić do kościołów, pewnie nie będzie też Wielkanocy. Tymczasem w jednym autobusie, o wiele mniejszym niż kościół, może przebywać jednocześnie nawet kilkadziesiąt osób – wskazuje Andrzej Nowakowski.

Więcej w Gazecie Wyborczej Płock.

autor/źródło: Piotr Mrówka / foto: ralf

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie