Popularny: 800 odsłonInformacje12 lutego, 07:50,

Przyjechali by pracować

W województwie mazowieckim pracuje co czwarty cudzoziemiec w Polsce. Przez ostatni rok przybyło ich prawie 31 tys., w całym kraju – 129,5 tys. Pracują legalnie, więc opłacają składki na ubezpieczenia.


Udostępnij 3
Pracodawcy coraz częściej sięgają po zagranicznych pracowników


Pracodawcy coraz częściej sięgają po zagranicznych pracowników. Pod koniec grudnia 2017 r. było w Polsce 440 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Rok później, czyli 31 grudnia 2018 r., jest ich już prawie 570 tys. Przez 12 miesięcy do naszego kraju przybyło ich aż 129,5 tys. W Polsce legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 nacji. Co ciekawe, tylko część z nich zakłada własną działalność gospodarczą. W grudniu zgłoszeń do ubezpieczeń z tego tytułu było tylko niecałe 18 tys.

Nie jest zaskoczeniem, że największą grupą imigrantów pracujących w Polsce są Ukraińcy. Obecnie prawie 421 tys. obywateli tego państwa pracuje u nas legalnie. Ich również przybyło w ostatnim roku najwięcej, bo aż 104 tys. ze 129,5 tys. ogólnego przyrostu. W dalszej kolejności Białorusini (obecnie 34,1 tys.), Wietnamczycy (8,1 tys.) i Mołdawianie (7,7 tys.).

Przeczytaj też: Koncert chóru Arce Cantores [ZDJĘCIA]

Aż 27% pracujących obcokrajowców znajduje się właśnie w województwie mazowieckim (156,3 tys.). Struktura narodowości jest podobna jak w całym kraju. Najliczniejsi są Ukraińcy – 92,6 tys. cudzoziemców z tego państwa pracuje w naszym regionie. Względem ostatniego roku nastąpił wzrost o ponad 22 tys. W dalszej kolejności Białorusini – 12,9 tys., wzrost o 3,2 tys. Dalej Wietnamczycy – 6,6 tys., wzrost o ok. 350. Nie jest to grupa zróżnicowana etnicznie. Gdy zsumuje się 5 najliczniejszych nacji (w kolejności: Ukraina, Białoruś, Wietnam, Chiny, Indie) to okaże się, że obcokrajowcy pochodzący z tych państw stanowią aż 76% ogółu w województwie mazowieckim.

Zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczeń oznacza, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Składki tych osób zasilają więc Fundusz Ubezpieczeń Społecznych tak samo jak składki obywateli Polski. Ze środków FUS wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

autor/źródło: Rzecznik prasowy ZUS

Napisz komentarz

Popularny: 2100 odsłonInformacje11 lutego, 16:01,

Andrzej Piętka został medalistą Mistrzostw Polski w Triathlonie Ekstremalnym

2 lutego, w zimowej aurze w Kiekrzu odbyły się Mistrzostwa Polski w Trathlonie Ekstremalnym. Z zawodów z brązowym medalem wrócił mieszkaniec Gostynina Andrzej Piętka.


Udostępnij 119
Człowiek ze stali. Gratulujemy!

Trasa wyścigu składała się z 3 etapów: 300 metrów pływania, 8 kilometrów biegu oraz 16 kilometrów jazdy na rowerze. Organizatorzy aby móc przeprowadzić start musieli wyciąć i usunąć ponad 140 ton lodu. Na etapie pływackim zabronione było używanie ocieplanych elementów ubioru, w tym czepków neoprenowych(temperatura wody ok 2stopnie C). Natomiast na biegu był zakaz używania wkładek antypoślizgowych.

O ekstremalnym charakterze zawodów może świadczyć to, że na trasę pokonało jedynie 27 osób, wśród nich Andrzej Piętka.

Gostyninianin z wody wyszedł na wysokim 5. miejscu. Następnie po bardzo dobrym biegu(był najszybszy na trasie biegowej) przesunął się na 3. miejsce. Na rowerze utrzymał tą wysoką pozycję i ostatecznie  z czasem 1:16:21 zajął wysokie 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze w kategorii M40.

autor/źródło: ralf / foto: Grzegorz Krykwiński

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie