Popularny: 1900 odsłon Informacje 15 marca, 08:16,

Rząd zapowiada zmiany w ustawie dotyczącej ośrodka na Zalesiu, RPO zapowiada wizytę w Gostyninie

27 lutego 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przy ulicy Zalesie. Jeszcze w marcu ma przyjechać do Gostynina i spotkać się z pacjentami i personelem.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 13
Pod koniec marca planuje odwiedzić KOZZD w Gostyninie i spotkać się zarówno z personelem, jak i jego pacjentami


Adam Bodnar wskazał, że nie można już nie dostrzegać, iż musi nastąpić gruntowna nowelizacja ustawy, przy jednoczesnym przeanalizowaniu filozofii Ośrodka. Przy jego 65 pacjentach jest oczywiste, że system będzie wchłaniał kolejne osoby, wobec znikomej szansy na opuszczenie przez nie KOZZD. Otwarcie nowych budynków Ośrodka, także w innych częściach Polski, jest nieuniknione.

- W kontekście wagi zgłaszanych przeze mnie postulatów informacja ta jest dalece niesatysfakcjonująca – napisał teraz Adam Bodnar do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zwracał się bowiem do niego o inicjatywę prawodawczą w celu usunięcia uchybień w aktach wykonawczych, w tym rozporządzenia w sprawie wskazania zakładu psychiatrycznego wykonującego obserwację orzeczoną przez sąd. RPO nie dostał też odpowiedzi ministra na pytanie, czy resort rozważa utworzenie kolejnych ośrodków na wzór Gostynina - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Jednocześnie rzecznik poinformował ministra, że pod koniec marca planuje odwiedzić KOZZD w Gostyninie i spotkać się zarówno z personelem, jak i jego pacjentami.

Więcej na temat na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich: Rząd zapowiada zmiany w ustawie dotyczącej Ośrodka w Gostyninie. Szczegółów brak


Napisz komentarz

Popularny: 4300 odsłon Informacje 15 marca, 08:03,

Biogazownia w gminie Szczawin Kościelny? Mieszkańcy obawiają się smrodu

Mieszkańcy miejscowości Gorzewo-Kolonia (gmina Szczawin Kościelny) stanowczo sprzeciwiają się budowie w pobliżu swoich domów biogazowni. Nie chcą, aby unoszący się z niej odór popsuł im komfort życia, zaniżył wartość ich gruntów oraz negatywnie wpływał na zdrowie. Konflikt między inwestorem, a sąsiadami narasta z dnia na dzień. W środę został przedstawiony na antenie TV Trwam w programie "Po stronie prawdy".

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij 70
Konflikt między inwestorem, a sąsiadami narasta z dnia na dzień

Pan Szymon, mieszkaniec tej miejscowości zaplanował wybudowanie na swoim gruncie biogazownię, widząc w niej zabezpieczenie swojego gospodarstwa w energię. "Chciałbym pobudować biogazownię rolniczą o mocy do 0.5 MW, która wytwarzałaby energie elektryczną, jak i ciepło, którym chciałby ogrzewać budynek inwentarski" - tłumaczy redaktorom programu.

Problem rozpoczął się w połowie 2018, gdy złożył wniosek na budowę. Pod naporem społecznego sprzeciwu, został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego nieuwzględniający budowy spornej inwestycji, który ma być przegłosowany na najbliższej sesji Rady Gminy Szczawin Kościelny.

Mieszkańcy przeciwstawiają się inwestycji w obawie przed smrodem oraz zniszczeniem infrastruktury drogowej, co negatywnie wpłynęłoby na komfort mieszkańców oraz spadek wartości gruntów.

"Należałoby przedstawić przedstawić mieszkańcom nie tylko tej miejscowości ale również mieszkańcom całego kraju gdzie takie inwestycje są planowane rzetelna badania naukowe dotyczące wpływu takich biogazowni na środowisko, na mieszkańców" - podkreślił jeden z członków dyskusji. "Jeżeli powstanie biogazownia proszę mi powiedzieć, kto tu się sprowadzi? Kto tutaj kupi działki?" - dopytywał.

"My, jako mieszkańcy, nie sprzeciwiamy się budowie, tylko niech to będzie odpowiednia lokalizacja. Niech to będzie kilometr lub dwa od zabudowań gdzie mieszkają ludzie" - wyjaśnia radny z miejscowości Staw.

Pomysłodawca biogazowni nie daje jednak za wygraną i złożył 4 kolejne wnioski na jej budowę w innej lokalizacji. Jego zdaniem decyzje gminy hamują rozwój oraz sukcesywnie zniechęcają inwestorów do tworzenia na jej terenie miejsc pracy.

Link do materiału wideo: Po stronie prawdy: 13.03.2019

 


Napisz komentarz

Komentarze

tami, 12 kwietnia
żeby protestować przeciw to trzeba przedstawić sensowne argumenty , a nie jakieś derdymały klepać
Szymon, 17 marca
Witam. Protest oparty na kłamstwach. Mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd że wsadem będzie padlina oraz resztki poubojowe nawet zwożone z zagranicy co jest bzdurą. Ja jako inwestor zapraszam do rozmowy w której przybliżę planowaną inwrstycje.
Dodaj ogłoszenie