Popularny: 2700 odsłonInformacje2 sierpnia 2019, 07:00,

Trudna sytuacja ze śmieciami w gm. Szczawin Kościelny. Wójt wydała oświadczenie

Trudna sytuacja ze śmieciami w gm. Szczawin Kościelny. Wójt wydała oświadczenie

Udostępnij 7
W komunikacie wystosowanym do naszego portalu Wójt gminy Szczawin Kościelny wyjaśnia powody zaistniałej sytuacji

Do chwili obecnej Związek Gmin Regionu Płockiego nie podpisało umowy z wykonawcą na odbiór odpadów z gminy Szczawin Kościelny. W komunikacie wystosowanym do naszego portalu Wójt gminy Szczawin Kościelny pani Barbara Stępniak wyjaśnia powody zaistniałej sytuacji.Wójt Gminy Szczawin Kościelny Barbara Stępniak informuje czytelników szczawin.info, iż zgodnie z uchwałą Rady Gminy z 28 marca 2012 roku ówczesny Wójt i Rada Gminy przekazała zadanie realizacji odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców z terenu Gminy Szczawin Kościelny Związkowi Gmin Regionu Płockiego.
Obecny Wójt i Rada Gminy wielokrotnie omawiała sytuacje prawno – ekonomiczną ZGRP.

W związku z tym, iż ZGRP w lipcu 2019 roku nie wykonał ustawowego obowiązku odbioru odpadów, został wezwany przez Gminę do natychmiastowej realizacji gospodarki odpadami. Do chwili obecnej ZGRP nie podpisał umowy z wykonawcą na odbiór odpadów z naszej Gminy.

Ze względu na wcześniejsze powierzenie zadania, Gmina obecnie nie ma podstaw prawnych do udzielenia zamówienia publicznego w tym zakresie. Wójt Gminy wielokrotnie szukał wsparcia w rozwiązaniu impasu w różnych instytucjach, w tym – Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Regionalna Izba Obrachunkowa, SANEPID.

Pomimo wysokiej podwyżki składki podatku za odpady od mieszkańców, ZGRP żąda od Gminy zapłaty składki celowej na rzecz swoich zobowiązań.

Wójt Gminy optował do wielu firm za odbiorem awaryjnym. Jedyną firmą, która podjęła się realizacji przedsięwzięcia jest Firma ENERIS. Jak każdy podmiot prowadzący gospodarkę odpadów komunalnych ma ona swoje procedury, ograniczenia ustawowe i wymogi związane z recyklingiem i utylizacją odpadów. Dlatego też wystąpiły trudności logistyczno – organizacyjne.

Zarówno Pani Wójt, pracownicy Urzędu, jak i Rada Gminy robi wszystko, by pomóc mieszkańcom w tej trudnej sytuacji.

Wójt gminy Szczawin Kościelny

Barbara Stępniak

 

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Komentarze

wyborca, 13 sierpnia 2019
nie podwyżki składki podatku tylko jak już to podwyżki składki OPŁATY za śmieci. Ciekawe kto pisze takie mylne pojęcia.
Mieszkaniec, 8 sierpnia 2019
Wójt Gminy Gostynin nikogo nie przekonał, zwyczajnie wpłacił kasę Związkowi.
mieszkaniec, 2 sierpnia 2019
Dobrze, że w Gminie Gostynin Pan Wójt i jego zastępca potrafili przekonać ZGRP do podpisania umowy z firmą ENERIS.
Dodaj ogłoszenie