zapytaj o reklamę w tym miejscu
InformacjeGorący temat (1500 odsłon)

Wójt Zieliński: obecny stan dróg, łąk i pól to efekt niedrożnych rowów


UdostępnijTo zainteresuje Twoich znajomych!

sesja rady gminy Edmund Zieliński

We wtorek, 30 stycznia 2018 r. podczas obrad Rady Gminy Gostynin radni zgłaszali wiele uwag i zastrzeżeń co do stanu dróg na terenie gminy oraz licznych podtopień, jakie występują w ich miejscowościach.


Błoto, gigantyczne kałuże czy ogromne rozlewiska na łąkach i polach to niemal codzienność, jaka ma miejsce na przełomie stycznia i lutego w niemal każdej miejscowości w Gminie Gostynin.

Obecny stan to efekt wilgotnej aury. Duża ilość opadów już latem, jesienią oraz wilgotna zima doprowadziła do fatalnego skutku.

Gmina zna problem i wskazuje, że powodem takiego stanu rzeczy jest fatalny stan rowów melioracyjnych, które mimo apeli przez lata nie były utrzymywane w odpowiednim stanie. Mieszkańcy i gmina walczą z podtopieniami, lecz walkę utrudniają wieloletnie zaniedbania. Zapchane przepusty, zarośnięte i zbyt płytkie rowy melioracyjne to główne problemy.

W walce z aurą nie pomagają także bobry, które wyrębują drzewa a te z kolei blokują odpływ wody na rzekach i potokach, co powoduje spiętrzenie wody.

Utrzymywanie rowów to obowiązek właściciela nieruchomości czy danego gruntu a nie we wszystkich przypadkach rowy przebiegają przez tereny, których właścicielem jest gmina:
- Nikt przez lata tego nie kontrolował, nie utrzymywał, nastąpiła taka sytuacja pogodowa jaka jest i koniec. Gminy czy starostwa nie stać na to, aby poprawiać stan tych rowów. To obowiązek właścicieli gruntów – powiedział zastępca wójta Andrzej Szyszka.

- Przyszedł rok mokry. Ja przez lata apelowałem o czyszczenie rowów, te apele nie przynosiły skutku. Po ostatnich suchych latach to nie było robione. Powtarza się sytuacja z 2011 i 2012 roku – dodał wójt Edmund Zieliński.
Wówczas dochodziło po mokrym 2010 roku, gdy doszło do powodzi na terenie Powiatu Płockiego pojawiały się także do liczne podtopienia na terenie Gminy Gostynin, również po ulewach wiosennych i letnich 2011 roku dochodziło do podtopień i zalań nieruchomości pod Gostyninem jak i w samym Gostyninie.

Zgodnie z art.77 ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 239 poz. 2019 z poźn. zm.) utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (m.in. rowów wraz z budowlami – tj. mostki, przepusty, zastawki, wyloty drenarskie, rurociągi o średnicy poniżej 0,6 m) należy właścicieli nieruchomości albo do spółki wodnej.

Według przepisów do właścicieli gruntów i posesji należy: budowa, przebudowa i utrzymanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, partycypacja w kosztach utrzymania rowów, z których właściciel nieruchomości odnosi korzyści, tj. odprowadza do rowu wodę opadową, utrzymanie rowów melioracji szczegółowej i przepustów, przebiegających przez tereny własne.

Właściciele i użytkownicy gruntów, na których znajdują się urządzenia melioracyjne są zobowiązani do:
- wykaszania roślinności ze skarp i dna rowu;
- wycinki drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po uzyskaniu wcześniejszej zgody na ich wycięcie od wójta gminy;
- wybierania namułu z dna rowów, oraz usuwanie wszelkich zatamowań;
- naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów;
- ochrony rowów przed pasącymi się zwierzętami;
- odmulanie studzienek drenarskich i ich naprawy;
- bieżącej naprawy wylotów drenarskich.

Tematy:sesja rady gminyEdmund Zieliński

Sprawdź też: Ortodonta GostyninFizykoterapia GostyninFizjoterapia Gostynin

Czytaj także:

Komentarze


  • Rowy przez rolników w gminie Gostynin pozaorywane żeby łatwiej ziemie się uprawiało, nikomu się czyścić nie chce bo im się nie opłaca a potem i marudzenie i płacz jak zalewisko stoi!!! A stojąca woda często i pola i piwnice sąsiadów zalewa!!!!do roboty a nie narzekać ciągle

  • A rowy przy drodze 573 w bierzewicach w czasie remontu drogi porostu zasypali które łączyły się z rzeczka a teren do podmokłych należy

Dodaj komentarzNikogo nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, nie łam prawa.
Polecane dla Ciebie
zapytaj o reklamę w tym miejscu

Galerie zdjęć


Wybory Samorządowe 2018. Kiedy udamy się do urn wyborczych?
Wybory Samorządowe 2018. Kiedy udamy się do urn wyborczych?
Wybory Samorządowe 2018. Kiedy udamy się do urn wyborczych?

Bezpieczeństwo i prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy środki zwiększające bezpieczeństwo Twoich danych osobowych oraz wykorzystujemy pliki cookies i local storage.

W ramach serwisu wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy także technologie profilowania reklam.

Szczegółowe informacje na temat zarządzania Twoją prywatością:

Polityka Prywatności
Polityka Cookies

Zostałem poinformowany. Zamknij