Popularny: 6600 odsłonInformacje24 lipca 2017, 10:57,

Żywe jaja pasożytów jelitowych w pobranych próbkach

Żywe jaja pasożytów jelitowych w pobranych próbkach


Na XXXI sesji Rady Powiatu Gostynińskiego radny Zdzisław Tarka zgłosił interpelację w sprawie wylewanych we wsi Witoldów nieczystości płynnych.W odpowiedzi Zarząd Powiatu Gostynińskiego poinformował: „Z informacji telefonicznych przekazywanych przez mieszkańców miejscowości Witoldów gminy Szczawin Kościelny, pracowników Urzędu Gminy Szczawin Kościelny oraz pracowników Nadleśnictwa Gostynin niestety wynika, że proceder wylewania nieczystości na gruntach gminy Szczawin (miejscowości m.in. Witoldów, Holendry, Dobrów) (….) cały czas trwa.

Wszystkie osoby zgłaszające przypadki wylewania są informowane o konieczności informowana o powyższym policji. Sprawa została zgłoszona m.in. Prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Gostyninie, wystosowano też pismo Głównego Lekarza Weterynarii, ponieważ wciąż nie ma jasnej odpowiedzi co konkretnie jest wylewane: czy gnojowica, czy produkt uboczny pochodzenia zwierzęcego (… ) czy poferment czyli odpad (….) i które ze służb są odpowiedzialne za monitorowanie i kontrolowanie ww. procederu.”

Czy skażona gleba jest zagrożeniem dla zdrowia ludności ?

„Z badań przekazanych tut. Organowi przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatur w Płocku wynika, że w pobranych próbkach substancji zw. „ściekami” z terenu działki (…) w Witoldowie oraz działki (…) w Trębkach gm. Szczawin Kościelny oraz w próbce gleby z ww. działki w Trębkach stwierdzono obecność żywych jaj pasożytów jelitowych oraz bakterii chorobotwórczych z rodzaju Salmonella, co dyskwalifikuje zastosowanie tych substancji do rolniczego wykorzystania.

W związku z tym, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Gostyninie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu” - poinformował Starosta Tomasz Matuszewski.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

 

autor/źródło: Redakcja gostynin.info

Napisz komentarz

Komentarze

Ftgghhjj, 26 lipca 2017
Ukarać rolników którzy pozwalają aby ten syf był wylewany na ich pola!!!!!! Do czego to podobne żeby tak zatruwać glebę a w dodatku powietrze tym smrodem
Dodaj ogłoszenie