Popularny: 5000 odsłonInformacje11 lutego 2017,

Burmistrz: Uważam, że reforma jest konieczna. O reformie oświaty w SP1

Za nami kolejne spotkanie dotyczące reformy oświaty, tym razem o rewolucji dotykającej uczniów rozmawiano w Szkole Podstawowej nr 1.

Przewiń w dół aby czytać dalejGości powitała dyrektorka SP1 Magdalena Andrzejczak, po czym burmistrz Paweł Kalinowski oddał głos dyrektorowi Miejskiego Zespołu Szkół i Przedszkoli Michałowi Łosiowi, który przedstawił prezentację wyjaśniającą sposób wprowadzenia reformy edukacji w Gostyninie.

Wedle założeń od 1 września 2017 roku na terenie miasta funkcjonować będą 3 szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 5, która zastąpi zlikwidowane obecne Gimnazjum nr 1.
Dodatkowo, uczniowie klas szóstych SP3, którzy w czerwcu uzyskają promocję do następnej klasy, dalszą edukację kontynuować będą w budynku obecnego Gimnazjum nr 2.

Po prezentacji głos zabrali rodzice. Jedna z pań była zainteresowana czy przeniesienie uczniów obecnych klas szóstych będzie jednorazowe, czy też takie działania będą kontynuowane w latach kolejnych.
„Na dzień dzisiejszy jest decyzja, że tylko klasy szóste. Czy w przyszłym roku przejdą klasy piąte? Myślę, że to będzie dopiero problem przyszłego roku” - odpowiedziała Magdalena Andrzejczak.

Kolejne pytania dotyczyły dalszych losów klasy sportowej oraz tego czy uczniów klasy siódmej będą uczyli ci sami nauczyciele. „Klasa sportowa była zatwierdzona tylko do klasy szóstej. Taka decyzja była podjęta wcześniej, więc klasa siódma na pewno nie będzie klasą sportową.(…) Jeśli chodzi o nauczycieli – tego też nie wiemy. W zależności od tego, jak będą uzupełniane etaty, czy my będziemy uzupełniać etaty w Szkole nr 5, czy nauczyciele ze Szkoły nr 5 będą uzupełniać etaty u nas.” - odpowiedziała dyrektor.

Nic się nie mówi o oddziałach zerowych. Co z oddziałami zerowymi?” - dopytywała matka.

Oddziały zerowe zapraszane są jak najliczniej do Szkoły Podstawowej nr 1. (…) W następnym roku Miasto musi zapewnić miejsce dzieciom 3 letnim. Jeżeli dzieci z przedszkola do was (SP1 przyp. red.) miasto będzie miało wielki problem.- poinformował Michał Łoś.
Panie Burmistrzu, dlaczego w ogóle została wprowadzona reforma szkolnictwa?” - zapytał Roman Augustyniak, Przewodniczący PO RP w Powiecie Gostynińskim, burmistrz Paweł Kalinowski jednak nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi - „Zapraszam o udzielenie informacji publicznej do Rządu RP, do pani Minister. Uważam, że reforma jest konieczna.” - odparł Burmistrz.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Rędzikowska-Mystkowska pytała o alternatywę sytuacji, gdy większość rodziców uczniów klas trzecich nie zgodzi się na przeniesienie dzieci do Szkoły Podstawowej nr 5. - „Pusty budynek w Szkole Podstawowej nr 5” - odpowiedział dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół i Przedszkoli.

Wraz z utworzeniem nowej szkoły podstawowej zmianie ulegną granice obwodów publicznych szkół podstawowych:

1.Obwód Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie ul. J. Ozdowskiego 2
obejmuje ulice: 3-go Maja (nieparzyste do nr 23, parzyste do nr 36), Akacjowa, Armii Krajowej,
Romana Dmowskiego, Stefana Fabiszewskiego, Władysława Figielskiego, Jarosława
Iwaszkiewicza, Kazimierza Jagiellończyka, Jaśminowa, Kasztanowa, Jana Kilińskiego, Klonowa, Jana Kochanowskiego, Kolejowa (do nr 8), Marii Konopnickiej, Tadeusza Kościuszki (do nr 31),
Kraśnica, Langenfeld, Leśna, Lipowa, Zofii Nałkowskiej, Ogrodowa, Osada Drzewce, Józefa
Ozdowskiego, Piaskowa, Bolesława Prusa, Mikołaja Reja, Witolda Sadownika, Spółdzielcza,
Stodólna, Krzysztofa Szydłowieckiego, Wesoła, Wierzbowa, Eugeniusza Wilczkowskiego, Wojska
Polskiego (od nr 19 do nr 55), Stanisława Wyspiańskiego, Zalesie, Mieczysława Święcickiego,
Stefana Żeromskiego, Żytnia.

2. Obwód Szkoły Podstawowej nr 3 im Obrońców Westerplatte w Gostyninie ul. gen. J. Bema 23
obejmuje ulice: Aleja Stanisława Mikołajczyka, Gen. Józefa Bema, Bierzewicka, Brzozowa,
Andrzeja Czapskiego, Floriańska, Ks. Józefa Gerwatowskiego, Gliniana, Rondo Higersbergerów,
Honorowych Dawców Krwi, Hubalczyków, Jana Pawła II, Kolejowa (od nr 10), Kowalska,
Kościelna, Ignacego Krasickiego, Krótka, Wacława Kujawy, Łąkowa, Mazowiecka, Andrzeja
Małkowskiego, Adama Mickiewicza, Nowa, Ostatnia, Ks. Jerzego Popiełuszki, Przemysłowa,
Płocka, Rynek, Solidarności, Spacerowa, Spokojna, Sportowa, Szkolna, Słoneczna, Juliusza
Słowackiego, Targowa, Termalna, Wiosenna, Gen. Marii Wittek, Wojska Polskiego (do nr 18), Kard. Stefana Wyszyńskiego, Zamkowa, Ziejkowa, Zielona, Żabia.

3. Obwód Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie ul. Polna 36 w Gostyninie obejmuje ulice: 18-go Stycznia, 3-go Maja (nieparzyste od nr 27 parzyste od nr 38), Stanisława Biernackiego, Władysława Broniewskiego, Fryderyka Chopina, Dybanka, Działkowa, Gościnna, Górna, Michała Jarmolińskiego, Jasna, Kolonia, Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszki (od nr 33),
Kościuszkowców, Krośniewicka, Kutnowska, Kwiatowa, Legionów Polskich, Stanisława Makulińskiego, Jana Marcinkowskiego, Stanisława Moniuszki, Morenowa, Cypriana Kamila
Norwida, Parkowa, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polna, Leona Rewekanta, Henryka Sienkiewicza, Sosnowa, Sąsiedzka, Stanisława Treli, Wojska Polskiego, Wrzosowa, Wspólna,
Zacisze, Zakładowa, Zazamcze, Ziemowita, Świerkowa.


Nowe obwody dotyczyć będą jedynie przy naborze pierwszoklasistów.

 

 


Napisz komentarz

mieszkaniec,
a ja uwazam ze reforma jest konieczna w urzedzie miasta zapraszam do zajecia stanowiska przez burmistrza Kalinowskiego i czekam na odpowiedz
czarodziejjj,
A kto to to jest babajaga ?????
sabat czarownic,
A Niuńka z babajagą nie było?
Popularny: 2300 odsłonInformacje11 lutego 2017,

Podsumowanie tygodnia: największe zainteresowanie wzbudził...śnieg

Podsumowanie tygodnia: największe zainteresowanie wzbudził...śnieg

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia, od soboty 3 do piątku, 10 lutego 2017 r. Podsumowanie to jest o tyle wyjątkowe, że prezentujemy je w 2 rocznicę powstania portalu. Od tego czasu opublikowano ponad 3400 informacji, 3500 ogłoszeń a czytelnicy zamieścili ponad 3200 komentarzy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy czytelnikom, również za życzenia i liczymy na więcej, miejmy nadzieję kolejne rocznice.

Przewiń w dół aby czytać dalej


W tym tygodniu, w odróżnieniu od dwóch poprzednich, nie było rekordowej ilości odsłon z balu studniówkowego, gdyż takiego w ostatni weekend nie organizowała żadna z gostynińskich szkół. Największym hitem informacji o Gostyninie okazał się... śnieg a właściwie zdjęcia ośnieżonego miasta. Galeria fotografii, 23-zdjęciowa, autorstwa naszego fotografa, zanotowała najwyższy wynik odsłon w artykułach o Gostyninie.

Galeria ze zdjęciami również była najczęściej komentowana na Fan Page'u naszego portalu: - Jak śnieg to i w Gostyninie ładny krajobraz i ładne widoki – pisze Pan Marcin.

Ponad 3000 odsłon zanotowała informacja spoza naszego powiatu, jednak ważna i bulwersująca z punktu widzenia lokalnej społeczności. Sąd Okręgowy w Łodzi odrzucił zażalenie na decyzję o tymczasowym areszcie Łukasza M. , policjanta z Kutna, podejrzanego o zabójstwo 36-letniego mieszkańca Powiatu Kutnowskiego w sylwestra. Podejrzenie padło na 29-letniego policjanta Wydziału Kryminalnego w KPP Kutno Łukasza M., który od miesiąca przebywa w areszcie.

Sport rzadko kiedy notuje czołowe tygodniowo wysokie wskaźniki odsłon na naszym portalu, tym razem relacja z koszykarskich Mistrzostw Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych okazała się niespodziewanie drugą pod względem czytelności informacją z Gostynina. W rywalizacji chłopców (prawie 2500 odsłon) kolejny rok z rzędu bezapelacyjne i pewne zwycięstwo zanotował Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, w rywalizacji dziewcząt (ponad 3000 odsłon) wygrało Liceum Ogólnokształcące.

Za nami kolejny tydzień zimy, jak również kolejny tydzień notowanych zachorowań na grypę. W ciągu ostatnich 7 dni na terenie powiatu gostynińskiego zgłoszono blisko 80 zachorowań na grypę. Jak podaje Sanepid z Gostynina, ilość zachorowań powoli spada.

Z innych ważnych i istotnych spraw, które wywołało zainteresowanie mieszkańców, była informacja o planach reformy oświaty. W obu gostynińskich szkołach podstawowych omawiane były przez burmistrza i dyrektora Miejskiego Zespołu Ekonomicznego Szkół i Przedszkoli warianty organizacji szkół w kontekście ogólnopolskiej reformy. Wstępne założenia zakładają, że szóstoklasiści z SP nr 3 opuszczą budynki, w których do tej pory się uczyli i odpowiednio przeniosą się do budynku Gimnazjum nr 2.
Formalnie nadal będą uczęszczać do szkoły podstawowej – siódmej klasy.
W gimnazjach dołączą oni do uczniów klas drugich i trzecich, którzy z czasem ukończą szkoły i gimnazja po dwóch latach mają zostać wygaszone.

Dalsze warianty nie są jeszcze ustalone na 100 %, jednak władze miasta uważają, że po roku spędzonym „na wygnaniu” młodzież będzie już mogła powrócić na ostatni rok do placówki przy ulicy Bema (SP 3), do klas ósmych. Cóż, nie łatwo będą mieli obecni szóstoklasiści, którzy będą przenosić się z jednego budynku do drugiego, a po ukończeniu nowej, ośmioklasowej podstawówki czekają ich rzecz jasna kolejne przenosiny, do szkoły średniej...

Światełko w tunelu dla lokalnego rynku pracy, w którym bezrobocie nadal utrzymuje się w okolicach 20 % (powiat - 18,3 % - na koniec 2016 r.). Wszystko wskazuje na to, że już od marca upadły zakład Pietrzak Holding przejmie nowy właściciel, spółka Bimerg z Ostrowca Świętokrzyskiego. Władze spółki zapowiadają, że dalszych zwolnień nie będzie, rozważane jest dalsze zwiększenie zatrudnienia.

Wspomnieć trzeba o ważnej uroczystości nadania sali wystaw MCK imienia Pawła Tencera. Wybitny gostyniński artysta, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku, uhonorowany został w ten sposób za całokształt wybitnej twórczości.

Komentowaną na Fan Page'u Facebook'a gostynin.info informacją była sprawa świetlicy przy ulicy Targowej. Kilka miesięcy temu liderka Inicjatywy dla Gostynina Agnieszka Korajczyk-Szyperska z radnymi Małgorzatą Rędzikowską-Mystkowską i Magdaleną Augustyniak spotkały się z mieszkańcami osiedla w sprawie założenia świetlicy, niestety warunki lokalowe nie pozwalają na to.

Jednak liderka IdG nie odpuszcza, zapowiada że mimo negatywnej opinii MTBS i Urzędu Miasta, nadal trwać będą poszukiwania odpowiedniego lokalu dla świetlicy: - Jak czytam wszystkie wiadomości z Gostynina ,to mam wrażenie że Pani Agnieszka jest Burmistrzem.....Pana Pawła tak mało widać i słychać.... - stwierdził Pan Wiktor.


Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie