Popularny: 900 odsłonInformacje15 grudnia 2017, 10:34,

Dekomunizacja „na kolanie” pisana

Dekomunizacja „na kolanie” pisana

13 grudnia 2017 r. z informacji, które podało biuro prasowe Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery dowiedzieliśmy się o zmianach, jakie w Gostyninie weszły w życie w związku z zapisami ustawy dekomunizacyjnej. Zmienione zostały nazwy trzech ulic: 18 Stycznia nosi już nazwę 1 grudnia 1939 r., Władysława Figielskiego nosi nazwę ppłk. Zygmunta Kostkiewicza a Leona Rewekanta zmieniono na Karola Mikulskiego.

Przewiń w dół aby czytać dalejNie wiem, kto proponował wojewodzie dobieranie nazw nowych ulic i zmianę obecnych. Ma jednak pamięć historyczną „wybiórczą” albo okazała się ta osoba nie do końca znającą lokalną historię?

Jakiejkolwiek logiki brak w tych zmianach. Tak jak wszystkie ustawy PiS, na szybko, bez pomysłu, "na kolanie" pisane i byle jak, bez konsultacji z zainteresowanymi – mieszkańcami Gostynina, byle efekt wywołać i pozory "dobrej zmiany". Oczywiście data, kiedy informacja powędrowała do opinii publicznej nie jest przypadkowa. 13 grudnia to data wprowadzenia stanu wojennego, w tym roku wypadała 36. rocznica.

Dlaczego?

Po ustawie ostała się ulica...Władysława Broniewskiego. Taka w Gostyninie się znajduje. Broniewski, rodowity płocczanin, to nie tylko bohater wojny polsko-bolszewickiej żołnierz Wojska Polskiego w czasie II Wojny Światowej, poeta znany nie tylko w Polsce. To jedna strona medalu. Broniewski bardziej znany jest jako lewicowy poeta okresu powojennego PRL, propagujący socjalistyczny model ustroju. Już w czasie wojny dał zindoktrynować się sowietom, w okresie powojennym tworzył poezję polityczno-propagandową, otrzymywał medale od Bieruta za propagandę w wierszach PRL i ZSRR. Broniewski był też członkiem Frontu Jedności Narodu, organizacji społeczno-politycznej czasów PRL.

Front obejmował związki zawodowe, partie polityczne (PZPR, Zjednoczonej Stronnictwo Ludowe i Stronnictwo Demokratyczej) oraz inne organizacje społeczne i społeczno-polityczne. Realizował cele polityczne PZPR i był jej podporządkowany.

Broniewski odmówił jednak napisania słów nowego hymnu polskiego na osobistą prośbę Bolesława Bieruta. Jak widać postać nie jednoznaczna. A patronem ulic po dekomunizacji pozostał. Ba, w Płocku nawet pomnik Broniewskiego pozostanie, jak stał tak stoi.
Ktoś zastanowił się nad tym, czy Broniewski także nie jest „osobą propagującą komunizm”?

Kolejny przykład

Gen. Maria Wittek, pochodząca z Trębek. Ulica w Gostyninie pozostaje. Generał to nie tylko bohater walk powstania warszawskiego i AK, pierwsza generał w historii Wojska Polskiego. Po wojnie także szef Wydziału Kobiecego Komendy Głównej Powszechnej Organizacji "Służba Kobiet". Organizacja politycznie kontrolowana była przez PPR (później PZPR) za pośrednictwem Związku Walki Młodych (ZWM), później Związek Młodzieży Polskiej, organizacyjnie powiązana z wojskiem.

Organizacja prowadziła obowiązkowe przysposobienie zawodowe, wojskowe, wychowanie fizyczne oraz indoktrynację polityczno-ideologiczną. Również postać niejednoznaczna, mająca za sobą patriotyczny wpływ na budowę i utrwalanie socjalistycznej powojennej Polski. Generał także została aresztowana na podstawie fikcyjnych donosów przez Służbę Bezpieczeństwa.

Gen. Maria Wittek to pierwsza kobieta generał w Wojsku Polskim nominowana na ten stopień... przez... Prezydenta Lecha Wałęsę. Tego Prezydenta, którego Prawo i Sprawiedliwość przedstawia w jak najgorszym świetle.

Gen. Maria Wittek postać nie jednoznaczna, tak samo jak Leon Rewekant, który odbudował gostynińską oświatę po wojennych zniszczeniach. Tutaj już zaszła konieczność zmiany, mimo iż to postać nie jednoznaczna, co wskazuje nawet w jednym z pism Instytut Pamięci Narodowej.

Wieloletni dyrektor SP 1 jest osobą propagującą komunizm według zapisów ustawy, jak podał Instytut Pamięci Narodowej przez członkostwo w Polskiej Partii Robotniczej i tworzenie tymczasowej Rady Narodowej, zarządzającej powiatem i miastem po działaniach wojennych. Nie liczyły się zasługi dla odbudowy Gostynina.

Widać, że zmiany nazw w Gostyninie nie do końca zostały przemyślane.

Co do 18 Stycznia uważam, że powinno się przywrócić pierwszą historyczną nazwę - Trakt Żychliński i zakończyć temat, czy data 18 stycznia 1945, bo tego dotyczyła nazwa ulicy, była wyzwoleniem, czy zniewoleniem dla Gostynina. Nazwę 18 stycznia nadano w pierwszych latach PRL.

Ofiary nazistowskiej zbrodni, wykonanej przez żołnierzy hitlerowskich Niemiec jak najbardziej zasługują na pamięć. Data 1 grudnia 1939 r. data szczególna dla Gostynina. Jednak każdy z tych, którzy Oddali Życie za Polskę zasługuje na pamięć. Każdy z osobna, każda z 25 zidentyfikowanych osób, z 29 ofiar. Dobry pomysł? Budowa kolejnych ulic i nadawanie ich nazw patronów ku pamięci ofiar zbrodni w Woli Łąckiej. Są w Gostyninie przecież już ulice imieniem ówczesnego burmistrza Michała Jarmolińskiego, posła Andrzeja Czapskiego, mecenasa Świecickiego czy dyrektora Józefa Ozdowskiego. Czas na kolejne. Również i doktor Karol Mikulski i ppłk.Kostkiewicz, żołnierz rozstrzelany w Katyniu, zasługują na pamięć. Budujmy kolejne ulice i nazywajmy ich patronami zasłużonymi dla Gostynina. A nie zmieniamy historię, którą ustalili nasi poprzednicy, mieszkańcy miasta.
Jedyna zmiana nazwy ulicy, jaka moim zdaniem jest słuszna, to zmiana ulicy Władysława Figielskiego. Aż dziwne, że przez 28 lat po upadku PRL działacz socjalistyczno-komunistyczny dalej był patronem jednej z gostynińskich ulic.

W Prawie i Sprawiedliwości podwójne standardy to chleb powszedni. W szeregach prokurator stanu wojennego Piotrowicz jest w porządku bo „on walczył z tym systemem”, a Prezydent Wałęsa to nie lider przemian ustrojowych dzięki któremu żyjemy w Wolnej Polsce, tylko agent służby bezpieczeństwa... Historia na nowo pisana...

Zmiany w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej w Gostyninie są jeszcze moim zdaniem do dopracowania. Nad tematem powinna pochylić się na pewno Rada Miasta.

Piotr Mrówka


Napisz komentarz

Informacje15 grudnia 2017, 00:00,

Chłodny i deszczowy początek weekendu. Prognoza dla Gostynina

Chłodny i deszczowy początek weekendu. Prognoza dla Gostynina


Dzisiejsza noc będzie zimna, ale bez opadów. Przelotne opady synoptycy zapowiadają dopiero o poranku.

Piątek w będzie kolejnym dniem, w trakcie którego przydadzą się nam parasole. Opadów deszczu możemy się spodziewać około godziny 10tej, 12tej i 18tej. Temperatura maksymalna 3 stopnie Celsjusza.

Źródło: pogoda.interia.pl


Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie