Popularny: 1300 odsłon Informacje 8 października 2018, 14:52,

Mateusz Lewandowski: Muzeum w Gostyninie

Czy w Gostyninie może powstać muzeum? Zadaję sobie to pytanie od dawna. Jeszcze przed studiami historycznymi, będąc uczniem gostynińskiej podstawówki, kiedy zaczynałem interesować się historią, marzyła mi się taka oferta kulturalna w naszym mieście, jak właśnie muzeum. Uczniowie Gostynina poznają, doświadczają historii i odkrywają przeszłość w muzeach innych miast, podczas szkolnych wycieczek.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Budynek ten świadczyłby ofertę dydaktyczną, kulturalną i naukową


Uważam, że Gostynin stać na to, a nawet twierdzę, że powinno tu powstać muzeum. Muzeum regionalne, w moim zamyśle. Mogłoby nazywać się Muzeum Ziemi Gostynińskiej. Swoim zasięgiem obejmowałoby nie tylko dzieje i pamiątki miasta ale także gminy i powiatu. Nie mam tu na myśli sali wystaw, sali z zabytkami, jakiegoś pomieszczenia oddanego na ten cel w MCK lub na Zamku. Jako historyk z pasji i zamiłowania widzę w Gostyninie muzeum będące osobnym obiektem, w którym pracę mogłoby znaleźć kilka, kilkanaście osób.

Budynek ten świadczyłby ofertę dydaktyczną, kulturalną i naukową. W gostynińskim muzeum mogłyby odbywać się konferencje np. kół naukowych i wszelkich instytucji zajmujących się historią. Odbywałyby się w takim miejscu lekcje historii dla miejskich i gminnych szkół. Do gostynińskiego muzeum zabytki, pamiątki rodzinne, lokalne artefakty mogliby przekazywać mieszkańcy Gostynina i okolicznych gmin, którzy nierzadko nie wiedzą co zrobić ani jak zabezpieczyć źródła historyczne i wszelkie nośniki minionych lat.

Takie muzeum byłoby miejscem pracy dla wielu osób, punktem edukacyjnym regionu i reklamą dla Gostynina.

Mateusz Lewandowski


Napisz komentarz

Popularny: 3900 odsłon Informacje 8 października 2018, 14:26,

"Lepsze Jutro". Kolejne placówki Opiekuńczo–Wychowawcze już otwarte

Dnia 1 października 2018 r. Europejska Fundacja na rzecz Osób Potrzebujących EFOP z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim z oddziałem w Ruszkowie k/Gostynina, otworzyła dwie kolejne Placówki Opiekuńczo – Wychowawcze typu rodzinnego „Lepsze Jutro” w Kleniewie na zlecenie Powiatu Nowodworskiego oraz Placówkę „Horyzont” w Strzałkach na zlecenie Powiatu Gostynińskiego.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Pierwsze dzieci zamieszkają w nowych Domach w połowie października

Fundacja EFOP od lat zajmuje się pieczą zastępczą na terenie Gminy Gostynin. Pierwszą Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą typu rodzinnego „Nowy Start” w Ruszkowie 10, Fundacja EFOP uruchomiła w 2010 r., następnie w 2014 r. kolejną Placówkę „Nasz Nowy Dom” w Ruszkowie 5. W każdej z Placówek mieszka po 8 dzieci w wieku 4 – 18 lat oraz wychowankowie w okresie usamodzielnienia. Pierwsze dzieci zamieszkają w nowych Domach w połowie października 2018 r.

Uroczystego otwarcia Domów, dokonali m.in.: Norbert Schweers – przewodniczący Zarządu Fundacji EFOP, Sigrid Jordan – Nimsch – członek Zarządu Fundacji EFOP, Joanna Bürger – pełnomocnik Zarządu Fundacji EFOP, Joanna Banach – dyrektor regionalny Fundacji EFOP  oraz inni zaproszeni goście.

Fundacja EFOP, pragnie wyrazić wdzięczność dla ludzi dobrego serca, którzy przyczynili się do pomyślnego uruchomienia Placówek, m.in. dla: Arkadiusza Wiśniewskiego z firmy HUSAR w Gostyninie, Przemka Korowaj oraz Beaty Ajdukiewicz z Centrum Giełdowego w Warszawie, Krzysztofa Ajdukiewicza z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Józefa Więckowskiego oraz Michała Bielskiego z wolontariuszami z ORLEN Eko w Płocku, Agaty oraz Pawła Tamborskich z Warszawy.


Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie