Popularny: 1900 odsłonInformacje10 września 2018, 00:21,

Michał Bartosiak: Wehikuł Czasu & Dzień Sportu na Orliku

Niedziela wieczór. Jaka oferta?... Masterchef, Lego Batman, Facebook, dzieci szykują się do szkoły, po kryjomu, jakby między wierszami bawiąc się „wykradzionym” smartfonem...


Udostępnij
Niech „sił” wystarczy !!!


A jak  wygląda ich codzienny, zwykły dzień ?

Właśnie tak, szkoła, trochę zajęć dodatkowych bo taka moda, bo wyścig, bo co i po co, a po nich odrabianki. Wyjście na podwórko za karę, przecież koledzy grają właśnie w ulubione gry na PSP. My dorośli zagubieni w czasie i przestrzeni, popełniający błędy które próbujemy eliminować u własnych dzieci, z kolei one uciekające w cyberświat. Bo tak łatwo? Bo tak wygodnie? A może czasem lepiej zwolnić żeby nie stracić rodzicielstwa, człowieczeństwa, kontaktu z TYM światem, ale...

A jak było 20, 30 czy 40  lat temu? Wiele razy zadajemy sobie to pytanie? Nie pamiętamy? Pamiętamy

Przeczytaj też: Poruszający apel czytelniczki portalu. "Nie macie dla kogo żyć?"

Zakaz wyjścia z kolegami na podwórko było najgorszą torturą. Zajęć dodatkowych troszkę mniej, ale kto chciał chodził na SKS – y czy próbę zespołu, by razem z kumplami poczuć się jak gwiazda rocka.

Warunki o lata świetlne gorsze niż dziś, ale kto się tym przejmował. Nie ważne było czy na rower idziesz w koszulce termicznej, czy biegasz w butach do biegania czy Vansach, podrabianych Conversach, Wałbrzychach czy Sofiksach. Kogo to interesowało … Liczyła się fajna zabawa, śmiech i kontakt z ludźmi. Wieczorami na osiedlach graliśmy w chowanego, siedzieliśmy na ławkach aż nas dorośli siłą zaciągnęli do domów a w ciągu dnia przebywaliśmy głównie na boiskach, które pękały w szwach.

Oczywiście zamknięte na cztery spusty furtki forsowaliśmy górą wykształcając tym samym jakże potrzebne umiejętności alpinistyczne, bez różnicy czy chłopak czy dziewczyna. Boisko - zwykle jedna tafla z czterema koszami i dwiema bramkami do piłki nożnej. Jednocześnie mecz piłki nożnej oraz dwa mecze w kosza, czasem „króla”. Żadnych ofiar.

Ktoś ostatnio mi napisał i przypomniał „kto na boisku miał piłkę ten był Królem” . Tak, tak było . Wiary cała masa, a sprzętu jak na lekarstwo. W relacji z ówczesnymi zarobkami był bardzo drogi. Dziś idąc na „ORLIK” wszystko mamy podane na talerzu, piłka do nogi, siatki, koszykówki „SPALDING” ? Ludzie !!! taka kiedyś może jedna w mieście była, ale częściej widziana na ekranach telewizorów w cudownych meczach niesamowitego Michaela Jordana i ligi NBA.

Byłem na Orliku

Zabrałem ze sobą swoją bramkę, dużą pompowaną, z otworami taką celnościową – fajnie było. Poczułem się jak w dzieciństwie, ale wtedy strzelało się do tych zwykłych – też fajnie było .  Dzięki organizatorom niedzielnego (9 września br.) niezwykłego święta powróciły wspomnienia. A właśnie, bo nie napisałem co dziś się działo. Święto Sportu na Orliku to impreza, którą zorganizowali i poprowadzili z wielkim profesjonalizmem i zaangażowaniem gostynińscy animatorzy – opiekunowie Orlików : Elżbieta Myzia-Głowacka i Bogdan Kucharski.

Było jak niegdyś. Ilość dzieci przerosła najśmielsze oczekiwania. Ilość rodziców uśmiechniętych i biorących udział w konkurencjach bardzo zadowalająca. Wiele ciekawych konkurencji, w porównaniu do PSP niby prostych, ale jakże zaskakujących i wciągających młodych „sportowców”. Każdy chciał co najmniej raz spróbować przeciągać linę , rzucić frisbe, rzucić woreczkiem, zagrać w Dartsa, czy strzelić do bramki celnościowej.

W trakcie imprezy odbył się też ciekawy mecz piłki nożnej w którym brało udział chyba z 60 osób, również piłkarze Football Education Academy. Wszyscy przeżyli, nikt nie dostał żółtej kartki a uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników. Konkurencji wszystkich nie wymieniłem ponieważ nie udało mi się ich zapamiętać, ale działo się oj działo. Dzięki wsparciu sponsorów dzieci i dorośli biorący udział w zabawie otrzymali bardzo ciekawe nagrody.

Liczba osób biorących udział w dzisiejszych zawodach duża, ilość smartfonów używanych w celach innych niż telefonowanie incydentalna!

Serdecznie dziękuję i gratuluję wszystkim którzy przyczynili się do tego iż w dniu dzisiejszym przeniosłem się w czasie. Wspaniała impreza. Fantastyczna międzypokoleniowa integracja. Wielki sukces naszych animatorów.

Czułem że dziś robicie coś więcej... Praca u podstaw??? Życzę aby każdy dzień był przypieczętowany małym sukcesem. Proces długi a na efekty będzie trzeba czekać cierpliwie…  Wierzę że za jakiś czas wróci stare , dobre .

Niech „sił” wystarczy !!!

PS. Cieszę się że mogłem dołożyć swoich kilka groszy aby uatrakcyjnić  dzisiejszą imprezę. Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam Arka Jędrzejewskiego z którym prowadziliśmy konkurencję „Bramka celnościowa” , Piotrkowi  za przepiękne zwierzątka z balonów, Grzesiowi za profesjonalną konferansjerkę, Bogdanowi za kawę, Eli za uśmiech. Ale podziękowania należą się głównie wszystkim uczestnikom, rodzicom którzy przyprowadzili swoje pociechy chcąc zrobić coś wspólnie, tym razem na sportowo !

Ze sportowym pozdrowieniem
Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu
Michał Bartosiak

autor/źródło: Michał Bartosiak / foto: ralf

Napisz komentarz

Popularny: 700 odsłonInformacje9 września 2018, 00:16,

Opowieść o Dywizjonie 303 w kinie Siemowit

Opowieść o Dywizjonie 303 w kinie Siemowit

Od piątku gostynińskie kino Siemowit zaprasza na nowy repertuar.


Udostępnij
Ku pokrzepieniu serc

Ant-man i Osa - akcja, sci-fi

Ant-man i Osa próbują odkryć tajemnice przeszłości doktora Hanka Pyma i Hope van Dyne.

303 Bitwa o Anglię - dramat wojenny

Przeczytaj też: Kino Siemowit zabiera głos w sprawie braku filmu "Kler". To względy ekonomiczne

Polscy piloci tworzący Dywizjon 303 stają do walki w bitwie o Anglię.

Krzysiu, gdzie jesteś? - familijny

Krzyś dorósł i gdy znajdzie się na życiowym zakręcie przyjaciele ze Stumilowego Lasu przybędą, by mu pomóc.

The meg - akcja , sci-fi

Były wojskowy ekspert od nurkowania zostaje zwerbowany do misji ratunkowej. Mężczyzna otrzymuje zadanie ocalenia grupy naukowców przed ogromnym rekinem.

 

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie