Popularny: 1000 odsłonInformacje20 marca, 20:09,

Stan epidemii w Polsce. Szkoły zamknięte do świąt Wielkiejnocy

Stan epidemii w Polsce. Szkoły zamknięte do świąt Wielkiejnocy
klasa lekcyjna

Udostępnij 51
Kara za złamanie kwarantanny domowej wzrasta z 5 tysięcy do kwoty 30 tysięcy złotych

W piątek (20 marca br.) w Polsce został wprowadzony stan epidemii."W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce" - tłumaczył minister Łukasz Szumowski na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Podczas konferencji Premier poinformował również o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych do świąt Wielkanocy. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

"Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, tak, aby nauczyciele mogli już w systematyczny sposób przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i - jeżeli będzie taka potrzeba, wystawiać im oceny" - wyjaśnił szef MEN Dariusz Piontkowski.

Wprowadzenie stanu epidemii wiąże się także z podwyższeniem kary za złamanie kwarantanny domowej z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Zgodnie z polskim prawem, wprowadzenie stanu epidemii umożliwia wprowadzenie:

- ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,
- ograniczenia lub zakazu obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych,
- ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń,
- obowiązkowych zabiegów sanitarnych,
- nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych, obowiązku przeprowadzenia szczepień.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie