Artykuł partnerskiPopularny: 2300 odsłon24 września 2018, 20:42,

Sterowanie wózkiem widłowym – 5 najważniejszych zasad

Sterowanie wózkiem widłowym – 5 najważniejszych zasad

Udostępnij
Chcesz wiedzieć jakich? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu

Choć wielu osobom wydaje się, że sterowanie wózkiem widłowym to nic trudnego, poruszanie się tego rodzaju pojazdem, ze względu na jego specyfikę, wymaga przestrzegania kilku nieodzownych zasad. Chcesz wiedzieć jakich? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!


Jak pokazują sondaże, sterowanie wózkiem widłowym to jedna z najczęściej dziś poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Osoby, które posiadają taką umiejętność, mogą liczyć na zatrudnienie w wielu sektorach gospodarki, takich jak transport, logistyka czy przemysł ciężki. Również wysokość wynagrodzenia jest zachęcająca – operatorzy wózków zarabiają często ponad 3 tysiące złotych miesięcznie. Warto zatem spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, który pokaże, co koniecznie powinieneś wiedzieć o sterowaniu wózkiem widłowym.


Sterowanie wózkiem widłowym – najważniejsze zasady

1. Wózek widłowy to nie samochód!

Wśród osób niezaznajomionych z tematem panuje błędne przekonanie, że sterowaniem wózkiem widłowym niewiele różni się od prowadzenia samochodu. I tak, i nie. O ile bowiem sam układ jezdny przypomina ten występujący w samochodzie, o tyle sterowanie wózkiem widłowym obejmuje także nieobecne w przypadku samochodu operowanie masztem i widłami. Podobieństwa więc leżą w podobnym co w aucie systemie prowadzenia samego wózka, opartym na używaniu kierownicy, pedałów gazu oraz hamulców, czasem też sprzęgła. Ponadto wózki, podobnie jak samochody, poruszają się w przód i tył, a także posiadają zazwyczaj dwa biegi – wolny i szybszy.

Podobieństwo systemu jezdnego wózka do samochodu nie powinno jednak uśpić czujności operatora. Wózek posiada bowiem mniejszy promień skrętu niż auto, tym samym więc jego zwrotność jest większa. Trzeba wziąć to pod uwagę zwłaszcza podczas przewożenia ładunku – należy wiedzieć, gdzie znajduje się środek ciężkości wózka, by uniknąć przewrócenia np. podczas skręcania.

Sama jazda w przypadku wózka to jednak nie wszystko. Równoprawnymi elementami sterowania wózkiem widłowym jest bowiem operowanie widłami i masztem. Wyróżniamy tutaj trzy rodzaje ruchów: podnoszenie i opuszczanie wideł, przesuwanie wideł w lewą lub prawą stronę oraz pochylanie masztu. Jeszcze innym ruchem jest zmiana rozstawu wideł, czyli pozycjonowanie. Operacje te noszą wspólne miano ruchów bocznych wózka.

2. Zwróć uwagę na teren oraz warunki, w których się poruszasz

Dostosowanie sposobu sterowania wózkiem widłowym do terenu, po którym jeździsz, oraz – w przypadku transportu zewnętrznego – do warunków atmosferycznych, z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa jest niezbędne. Jeśli na przykład poruszasz się po wąskich magazynowych korytarzach, powinieneś robić to powoli oraz zwracając uwagę, by nie najechać na żadną przeszkodę.

Jeśli sterujesz zaś pojazdem na zewnątrz, nie używaj go podczas bardzo złych warunków pogodowych, takich jak silne deszcze, burze itp. Jeśli przemieszczasz się po śliskiej nawierzchni, koniecznie zmniejsz prędkość oraz ogranicz gwałtowne manewry. Podobnie z jazdą po pochyłościach – staraj się wówczas unikać skręcania wózka oraz asekuracyjnie trzymaj wciśnięty hamulec. Staraj się także nie załadowywać wówczas pojazdu.

Do terenu użytkowania wózka dopasuj także jego parametry techniczne. W transporcie wewnętrznym, czyli w halach produkcyjnych czy magazynach, idealnie sprawdzają się nieprodukujące spalin wózki elektryczne, oferowane np. przez Toyotę (sprawdź tutaj). Do transportu zewnętrznego wybieraj natomiast charakteryzujące się większą wydajnością wózki spalinowe.

Także i prędkość wózka widłowego powinna być dopasowana do warunków jego użytkowania – od maksymalnych 18 km/h, gdy poruszasz się po płaskim terenie na długich odcinkach, do 3 km/h, w przypadku ograniczonej widoczności oraz obecności na torze jazdy wózka np. ludzi.

Musisz także zadać sobie pytanie, w jakim celu pojazd będzie wykorzystywany. Od odpowiedzi na nie zależy, jaki model wózka widłowego powinieneś wybrać, tak by najlepiej spełniał swoje zadania. Gdy na przykład wózek będzie miał za zadanie transportować ładunek między różnymi częściami hali, najlepszym wyborem będzie wózek paletowy. Gdy zaś Twoim celem będzie ułożenie ładunku na wysokich regałach, najprawdopodobniej wybierzesz wózek widłowy wysokiego składowania, oferowany np. przez markę CESAB (sprawdź tutaj).

3. Skoncentruj się na ładunku!

Niezwykle ważne jest w przypadku sterowania wózkiem widłowym przewożenie ładunku – podczas planowania manewrów należy wziąć pod uwagę jego wielkość i ciężar. Absolutną podstawą jest zadbanie o to, by waga ładunku nie przekraczała maksymalnego udźwigu wózka. Załadowując towar, należy się upewnić, że leży on dokładnie na środku wideł – w przeciwnym wypadku źle umiejscowiony środek ciężkości może przeważyć wózek i doprowadzić do wypadku. Przewożąc ładunek, poruszaj się wolno i unikaj gwałtownych manewrów. Należy także mieć na uwadze, by widły z zamocowanym towarem nie znajdowały się za wysoko (maksymalnie 30 cm nad nawierzchnią) oraz by maszt przechylony był w kierunku operatora.

4. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Aby sterowanie wózkiem widłowym było bezpieczne dla Ciebie oraz innych osób przebywających w zasięg jazdy pojazdu, niezbędne jest stosowanie się do dwóch zasad:

  • Przed rozpoczęciem użytkowania wózka sprawdź, czy wszystkie jego układy i elementy działają poprawnie. Szczególnie ważna jest kontrola dźwigni hamulca ręcznego oraz pedału hamulca. Upewnij się także, że widły i maszt nie są niepokojąco wygięte czy przekrzywione. Skontroluj również ciśnienie w oponach – jeśli jest zbyt niskie, powinieneś je unormować. Nie mniej ważny niż parametry techniczne jest także Twój komfort pracy – dopasuj zatem fotel tak, by siedzenie na nim było maksymalnie wygodne.
  • Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie! W razie gdy Twój wózek ulegnie uszkodzeniu, niezwłocznie oddaj go do autoryzowanego serwisu, który szybko i sprawnie naprawi pojazd z użyciem oryginalnych części zamiennych. W wysokiej jakości części możesz także zaopatrzyć się sam – zazwyczaj są one dostępne w sklepach określonych dealerów. Elementy zamienne dla swoich wózków oferuje np Manitou24 (sprawdź tutaj).

5. Zadbaj o uprawnienia!

Do sterowania wózkiem widłowym niezbędne jest posiadanie certyfikatu wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Aby je zdobyć, należy uczestniczyć w specjalnym szkoleniu zakończonym egzaminem państwowym. Kursy te obejmują zarówno teoretyczne poznanie zasad sterowania wózkiem widłowym, jak i praktyczne zajęcia polegające na jeździe, pozwalające na przetestowanie wózka w ruchu. Aby przystąpić do egzaminu, niezbędne jest poddanie się badaniu lekarskiemu oraz przystąpienie do testów psychologicznych potwierdzających zdolność psychofizyczną kandydata do prowadzenia pojazdu. Włożenie pracy w zdobycie uprawnienia operatora wózków widłowych to inwestycja, która się opłaci – certyfikat jest ważny bezterminowo oraz obowiązuje także za granicą.


Podsumowanie

Jak pokazaliśmy w tym artykule, sterowanie wózkiem widłowym nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Nie ma się jednak czego bać – jeśli będziesz przestrzegał pięciu opisanych tu zasad, bez problemu opanujesz umiejętność sprawnego i bezpiecznego sterowania wózkiem widłowym.

autor/źródło: cesab.pl

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie