Popularny: 1800 odsłonInformacje26 marca, 07:05,

Testy na koronawirus SARS-CoV-2. Ile do tej pory wykonano w Płocku i okolicy?

Testy na koronawirus SARS-CoV-2. Ile do tej pory wykonano w Płocku i okolicy?

Udostępnij 10
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce osób przekroczyła już 1000

Czytelnicy naszego portalu Gostynin.Info wobec codziennych danych, które przedstawia lokalny sanepid, dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 zadaje pytanie – ile testów dotąd wykonano?W Płocku zdiagnozowano ja dotąd dwa przypadki zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

To 21-letni student, który zakaził się na swojej uczelni w Łodzi. Od piątku, 20 marca przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. W poniedziałek przyszedł wynik jego testu – był pozytywny.

Tego samego dnia szpital otrzymał wynik badań kobiety z powiatu płockiego, również pozytywny. Pacjentka na wyniki badań oczekiwała w domu, ale jej stan zdrowia jest na tyle dobry, że lekarze zdecydowali, że może nadal przebywać w ścisłej kwarantannie domowej. Rygory kwarantanny musi zachować również 21-latek.

Ile wykonano testów na koronawirusa?

Jak podaje Gazeta Wyborcza, cytując dyrektora WSZ w Płocku Stanisława Kwiatkowskiego, w ciągu ostatniej doby materiał do testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 pobrano w szpitalu przy ul. Medycznej od siedmiu kolejnych osób.

W sumie w płockiej placówce takich pobrań od początku epidemii było już 99, a liczba ludności w Płocku oraz powiatach ziemskim płockim, sierpeckim i gostynińskim to w sumie około 330 tysięcy.

O to ile testów wykonano dla mieszkańców powiatu gostynińskiego, zapytaliśmy pisemnie lokalny sanepid. Gdy tylko uzyskamy odpowiedź, natychmiast poinformujemy o tym naszych mieszkańców.

Szpital ma przygotowane izolatki

Dyrektor Kwiatkowski z kolei w wywiadzie dla Katolickiego Radia Diecezji Płockiej powiedział, że w płockim szpitalu wojewódzkim przy ul. Medycznej do dyspozycji pacjentów jest dziewiętnaście łóżek - izolatek. To miejsca spełniające warunek odizolowania zakażonych pacjentów od pozostałych leżących w placówce.

Dyrektor Stanisław Kwiatkowski zapewnił, że to wystarczająca ilość:

- Średnio na dobę przebywa tam około 11-12 pacjentów, także nie jesteśmy zmuszani do uruchamiania innych powierzchni szpitala. Jeżeli oddział zakaźny się zapełni, to mamy do dyspozycji inne, które już teraz są przygotowane do takiej sytuacji.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to na izolatki mają być przekształcone oddziały okulistyczne i dermatologiczne:

– Jeżeli będzie taka potrzeba, to możemy tam kłaść pacjentów. Już teraz oddział dermatologii został opróżniony. Jeśli pojawi się jeszcze większa potrzeba, wówczas wykorzystamy okulistykę. W razie konieczności położymy tam tych, którzy mają pozytywny wynik na koronawirusa – tłumaczył dyrektor płockiego szpitala.

autor/źródło: ralf

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie