Popularny: 1200 odsłonInformacje14 września 2018, 10:50,

Wiesława Bartosiak: Budżet Obywatelski – warto wziąć w nim udział

Wiesława Bartosiak: Budżet Obywatelski – warto wziąć w nim udział

Kilka dni temu obchodziłam urodziny. Dobry moment aby chwilę zastanowić się i wspomnieć co zrobiłam, czego dokonałam, co przede mną a co za, z czego mam największą satysfakcję i co tak naprawdę lubię w życiu robić.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
My mieszkańcy wiemy najlepiej czego potrzeba, aby w naszym mieście żyło się lepiej


Z czego mam największą satysfakcję ?

Z pewnością z wychowania dzieci i jak każda babcia z dwóch najważniejszych w moim życiu „facetów” - wnuków. Ale nie o nich dziś chcę napisać, bo to zbyt moje, prywatne i nie chcę nikogo zalewać tymi informacjami.

Siedząc tak nad brzegiem jeziora, pod blisko 300 letnią Lipą … (nie wspomniałam, że urodziny obchodziłam pod namiotem nad najpiękniejszym jeziorem Pojezierza Gostynińskiego), myślałam o tym co działo się w moim życiu w ostatnich latach i o tym, czego udało mi się w tym czasie dokonać.

Dla ludzi …

Czym byłoby życie, gdybyśmy żyli na bezludnej wyspie jak Chuck Noland, bohater filmu Cast Away? Jesteśmy stworzeni żeby żyć z ludźmi i dla ludzi.

Od blisko 30 lat pracuję w gostynińskiej Służbie Zdrowia – czyli w służbie ludziom. Przez ten czas czułam, że chcę coś więcej zrobić dla innych, ale zajmowane przeze mnie stanowiska nie dawały mi zbyt wielu okazji, możliwości.

Stało się …

Latem 2015 roku Rada Miasta Gostynina podjęła uchwałę o wprowadzeniu w Gostyninie Budżetu Obywatelskiego. Mówiąc w skrócie wyodrębniono pewną kwotę
z Budżetu Miasta, o której przeznaczeniu mieli decydować mieszkańcy. W pierwszej kolejności składało się formularz zgłoszeniowy z dokładnie opisanym pomysłem, sporządzonym kosztorysem, uzasadnieniem oraz listą osób popierających projekt. Inicjatorami powstania konsultacji B.O byli radni Inicjatywy dla Gostynina, w której szeregach aktywnie działa mój syn. Pomyślałam jak nie teraz to kiedy? Jeśli inni mogą to ja też.

Małe rzeczy …

Ale co ? Jakie są potrzeby? Czego potrzebują moi sąsiedzi?

Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego obejmowała jedynie projekty inwestycyjne o wartości do 30 tysięcy złotych a łączna pula to 150 tysięcy złotych.
30 tysięcy- dużo i mało, jednak mniej niż więcej ale to zawsze krok do przodu i szansa, abym wreszcie mogła się zrealizować, sprawdzić.

Kiedy moje dzieci były w wieku moich wnuków, osiedle tętniło życiem. Za oknami gwar dzieci krzyczących „ mamo rzuć picie” itp.. Teraz jest trochę inaczej. Więcej ludzi w średnim i podeszłym wieku. Myślałam o placu zabaw, ale dla kogo?..., wiedziałam też, że na wniosek syna będą wymieniane chodniki. Wysokość Budżetu Obywatelskiego nie pozwalała na ich wymianę. Zdecydowałam się na „małe rzeczy”. Niezastąpione i szalenie potrzebne dla ludzi w każdym wieku urządzenia dla poprawy kondycji fizycznej, popularne w miastach ościennych - siłownię plenerową „Przystanek Rekreacja”.

Po zdobyciu informacji od producentów urządzeń, wypełniłam formularz pod którym podpisały się 22 osoby. Pomyślałam „jest dobrze – pierwszy sukces”. W dniu 28 października 2015 roku wniosek złożyłam w Urzędzie Miasta a ten pozytywnie przeszedł weryfikację pod względem merytorycznym i formalnym. Znalazł się w grupie kilkunastu projektów na które głosy oddawali mieszkańcy.

Rozpoczął się najciekawszy etap tego „plebiscytu”. Rozmowy z mieszkańcami, sąsiadami i przekonywanie ich, że „Przystanek Rekreacja” to jest to czego bardzo potrzebują. Było wiele ciekawych rozmów. Od takich, że pomysł super i świetnie że chce się ludziom coś robić ponad PRACA-DOM, po takie, podczas których mieszkańcy twierdzili iż niekoniecznie im się to podoba i zrobiliby coś innego. Ciekawe doświadczenia, bardzo ciekawe rozmowy pokazujące skalę potrzeb mieszkańców naszego miasta. Tych najbardziej niezadowolonych szczerze zachęcałam i zachęcam nadal do wzięcia spraw
w swoje ręce. Jest szansa, narzędzie, wystarczy z niego skorzystać. Każdy może być autorem nowego przedsięwzięcia.

No dobrze bo trochę się zagalopowałam i końca nie widać …

W dniu 20 listopada 2015 roku złożyłam w sekretariacie Urzędu Miasta koperty
z zebranymi głosami w ilości 667 a po kilku dniach dowiedziałam się, że projekt mojego autorstwa wygrał pierwszą edycję gostynińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Radość wielka !!!

Jesienią 2016 roku na osiedlu 3 Maja , vis a vis Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki stanął „mój”, „ Przystanek Rekreacja”. Szybko zaczął tętnić życiem. Przy nim ławeczki, nowe chodniki. Obraz najbliższego otoczenia, miejsca w którym mieszkam zyskał nową jakość , nowy blask.

Dopięłam swego...

Zrobiłam „coś” dla innych. W kolejnych dwóch edycjach Budżetu Obywatelskiego 2017 i 2018 wspierałam swoich najbliższych, autorów projektów „Frajdowisko” Agnieszki Bartosiak ( II miejsce drugiej edycji B.O z ilością 634 głosów ważnych), „Zamek, kultura z dźwiękiem brzmi lepiej” oraz „Jazz, Blues, Rock'n'Roll, koncerty z kulturą ...” Agnieszki i Michała Bartosiak ( I i V miejsce trzeciej edycji B.O z ilością 770 i 344 głosów). Łącznie zdobyliśmy przez trzy edycje 2415 głosów co stanowi około 24 % wszystkich oddanych głosów. Mechanizm za każdym razem ten sam: otwartość, rozmowa z ludźmi, reagowanie na potrzeby i empatia gwarancją sukcesu.

Czekam na IV edycję gostynińskiego Budżetu Obywatelskiego...

Kilka pomysłów w głowie drzemie i z pewnością niedługo przeleję je na papier formularza. Cieszę się że dzięki radnym Inicjatywy dla Gostynina ludzie tacy jak ja mają szansę na realizację swoich pomysłów i potrzeb innych mieszkańców.

„Urodzinowy prezent …”

„Mamo na ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta złożyłem wniosek aby podnieść dotychczasową „pulę” Budżetu Obywatelskiego ze 180 tysięcy złotych III edycji do kwoty 500 tysięcy złotych ( pół miliona ) . Koledzy wniosek przegłosowali pozytywnie!!!

Działaj ...”

Działam i zachęcam do działania, bo my mieszkańcy wiemy najlepiej czego potrzeba, aby w naszym mieście żyło się lepiej.


Napisz komentarz

Informacje14 września 2018, 10:33,

Już jutro Mazur zagra z wiceliderem

Już jutro Mazur zagra z wiceliderem

W sobotę (15 września br.) w ramach 7. kolejki rozgrywek IV ligi Mazowieckiej (północ) Mazur Gostynin podejmie na własnym boisku drużynę Huraganu Wołomin.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Czy gostyniński klub podtrzyma zwycięską serię?

Sobotni rywale Mazura zajmują obecnie w tabeli 2. lokatę. Czy gostyniński klub podtrzyma zwycięską serię? Początek spotkania godzina 11.00.


Napisz komentarz

Komentarze

Fan Mazura., 15 września 2018
Wszyscy na mecz.
Dodaj ogłoszenie