Popularny: 1800 odsłonInformacje21 lutego, 10:39,

Zator lodowy na Wiśle zaczyna się za Nowym Duninowem i ma ponad 60 km


Na Wiśle trwa walka z czasem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy udostępnił zdjęcia satelitarne zatoru lodowego, który utworzył się na Wiśle w okolicach Nowego Duninowa i jest ogromny - ciągnie się przez około 60 kilometrów.Na Wiśle trwa walka z czasem. Najbliższe dni będą kluczowe dla tego co wydarzy się i czy dojdzie czy nie do wylania rzeki i powodzi.

Zdjęcia satelitarne wykonane zostały w sobotę, 20 lutego, gdy niebo było bezchmurne. Niestety pogoda nie jest sprzymierzeńcem dla akcji przeciwpowodziowej, gwałtowna odwilż powodować będzie wzrosty stanu wody.

Zator, nad rozbiciem którego pracuje 8 lodołamaczy, rozpoczyna się na 641,5 km rzeki pomiędzy Starym Duninowem a Wolą Brwileńską w Gminie Nowy Duninów. Poprzez nawarstwianie się kry i lodu ciągnie się przez około 60 kilometrów, do Zakroczymia.

„Aktualnie w rejonie Płocka, Włocławka i dolnej Odry, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, operuje kilka grup pomiarowych IMGW-PIB mierząc pokrywę lodu i informując o sytuacji służby administracji państwowej" - napisał Instytut.

Zator lodowy jest bardzo zbity i wypiętrzony na Zbiorniku Włocławskim, przed samym zatorem znajduje się wielka płachta nierozbitego lodu. W samym Nowym Duninowie, na przystani jachtowej wysokość wody jest stabilna, nie przekracza 150 cm. Inaczej jest w górę rzeki, w Płocku, Kępie Polskiej i Wyszogrodzie, gdzie przekroczone są stany alarmowe.

Lodołamacze na zatorze na Wiśle pracują w systemie 4 na 4, czyli 4 jednostki rozbijają zator od czoła w Woli Brwileńskiej, a kolejne 4 pracują w rynnie.

- Ze względu na stabilną sytuację w Gdańsku na Wiśle, podjąłem decyzję o sprowadzeniu do Włocławka dodatkowych dwóch lodołamaczy. Ich zadaniem będzie patrolowanie Wisły i spływu kry poniżej stopnia Wodnego we Włocławku. Dodatkowo będą one pełniły funkcję zastępczą w przypadku ewentualnej awarii obecnie pracujących lodołamaczy – powiedział Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas sobotniej konferencji prasowej w Woli Brwileńskiej.

Od ponad 10 dni w Gminie Nowy Duninów i kilku gminach Powiatu Płockiego trwa ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Piotr Mrówka

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie