Popularny: 1400 odsłonInformacje11 maja 2019, 07:25,

Minął tydzień: groźny wypadek, wynagrodzenie nauczycieli, początek matur, epidemia odry w KOZZD

Minął tydzień: groźny wypadek, wynagrodzenie nauczycieli, początek matur, epidemia odry w KOZZD

Udostępnij
Przegląd najciekawszych wydarzeń w tygodniu od 4 do 10 maja 2019 r.

Przedstawiamy podsumowanie tygodnia na portalu Gostynin.Info. Przegląd najciekawszych wydarzeń w tygodniu od 4 do 10 maja 2019 r. W niedzielę 5 maja około 12:30 w Woli Łąckiej, tuż za granicą Gminy Gostynin, doszło do groźnego wypadku z udziałem 3 aut. Artykuł na ten temat najbardziej zaciekawił czytelników naszego portalu. "Zderzenie trzech samochodów, jedna osoba zabrana do szpitala" - informują na profilu społecznościowym druhowie OSP KSRG ŁĄCK. Droga przez ponad godzinę była zablokowana. W wyniku wypadku ucierpiała jedna osoba, która została przetransportowana do szpitala.

Jak wygląda w Gostyninie sprawa wynagrodzenia dla nauczycieli za okres strajku? Artykuł na ten temat, to drugi, który na naszym portalu w minionym tygodniu najbardziej zaciekawił czytelników.

Cztery szkoły w powiecie gostynińskim prowadzone są przez Starostwo Powiatowe – trzy szkoły średnie (Liceum Ogólnokształcące, Gostynińskie Centrum Edukacyjne i Zespół Szkół) i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im.Jana Pawła II. W Gostyninie strajk nauczycieli, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczął się 8 kwietnia a zakończył 27 kwietnia. Jednak nauczyciele w SOSW i Zespole Szkół zakończyli protest tuż przed świętami wielkanocnymi. W innych placówkach prowadzone były przez część niestrajkujących nauczycieli zajęcia opiekuńcze. Uzyskaliśmy oficjalne stanowisko Starosty Gostynińskiego Arkadiusza Boruszewskiego.

„Działania podejmowane w tym zakresie muszą być zgodne z powszechnie obowiązującym prawem. Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 174) w art. 23 ust. 2 stanowi wprost, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy. Istotą strajku jest powstrzymywanie się od świadczenia pracy, co oznacza, że za okres ten pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia jak za pracę wykonaną. Z powyższych przepisów wynika więc wprost, że pracownikom za okres strajku wynagrodzenie nie przysługuje.”

Po weekendzie majowym maturzyści rozpoczęli w poniedziałek, 6 maja pisanie matur. To trzeci temat mijającego tygodnia. W Gostyninie do egzaminu podeszli uczniowie 3 szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. Punktualnie o godzinie 9.00 w poniedziałek, 6 maja maturzyści rozpoczęli pisemny egzamin z języka polskiego.

Niestety, w Gostyninie podobnie jak w całej Polsce, nie obyło się bez fałszywego alarmu przez maturami. Informacja o rzekomej bombie znajdującej się na terenie Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego wpłynęła kilka minut przed godziną 8.00, we wtorek, 7 maja, czyli na godzinę przed rozpoczęciem egzaminów.

Na miejsce błyskawicznie przybyli policjanci oraz straż pożarna, którzy przeszukali budynek. Alarm okazał się fałszywy, ponieważ żadnego ładunku wybuchowego nie znaleziono.

Jak potwierdził naszemu portalowi dyrektor Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego Wojciech Kiełbasa - pomimo wcześniejszego alarmu, dzisiejszy egzamin udało się przeprowadzić zgodnie z harmonogramem.

W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie zarejestrowano ognisko zachorowań na odrę. Chorobę wykryto u pracowników zakładu. To kolejny temat, który najbardziej zaciekawił czytelników naszego portalu. Na odrę w ośrodku zachorowało 7 ochroniarzy, objawów choroby nie wykryto na razie u pacjentów zakładu. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, zaszczepiono łącznie 17 pacjentów, część nie wyraziła na to zgody.

Jak podkreśla Hanna Machińska, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich sytuacja jest trudna, ponieważ odra rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wirus przenosi się przez kontakt bezpośredni, a także drogą kropelkową. Wnika przez spojówki oczu lub śluzówki dróg oddechowych. Aby się zakazić wystarczy przebywać w odległości kilku metrów od kaszlącego lub kichającego chorego.

- Tam nie ma żadnych izolatek - zaznacza Machińska. Co więcej, sale w ośrodku są wieloosobowe, pomieszczeń nie da się wietrzyć, więc pacjentów trudno zabezpieczyć.

Z informacji sportowych dwa artykuły najbardziej zaciekawiły czytelników naszego portalu. Pierwszy, t bardzo dobre występy biegaczy-amatorów. W sobotę, 4 maja na malowniczych Duninowskich szlakach odbył się III Cross Duathlon Leśne Wydmy. W zawodach wystartowała siódemka mieszkańców Gostynina, z czego aż czwórka zameldowała się na podium.

Całe zawody wygrał Andrzej Piętka. Wysokie miejsce zajął Sławomir Lasota, który był 1 . w kat M60 i 15 open. Kolejne dobre wyniki naszych mieszkańców to: Kamil Życiński 2 miejsce w kat 16-29 i 50 open, Agnieszka Fabisiak 2 miejsce w kat K30-39 i 6. wśród kobiet.

Wysokie miejsce zajął również Radosław Rudziński, który był 6. w kat M30-39 i 26 open, Przemysław Dobrzyński 6miejsce w kat M40-49 i 33. open, a na 44 miejscu w kat. open i na 9. w kat M30-39 zawody ukończył Sobiecki Tomasz.

W 20. kolejce Płockiej Ligi Okręgowej piłkarze Błyskawicy Lucień przegrali na wyjeździe z Pogonią Słupia 0:2. To drugi z artykułów sportowych. Niestety, po tej kolejce piłkarze trenera Artura Szulwacha znaleźli się w trudniejszej sytuacji w tabeli, gdyż swoje mecze wygrali, będący w tabeli na 12 miejscu Skrwa Łukomie i na 11 Unia Iłów. Stąd strata 13 w tabeli Błyskawicy zwiększyła się do sześciu punktów.

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie